Πήρε το ντέρμπι και στα ημιτελικά η Βραζιλία!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ βρίσκεται η Βραζιλία, που απέκλεισε την Αργεντινή με 3-1 σετ.

Η Βραζιλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον προημιτελικό του βόλεϊ στο Ρίο, απέναντι στην Αργεντινή με 3-1 σετ και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ. Το ματς ήταν ντέρμπι και στα τέσσερα σετ, όμως οι Βραζιλιάνοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την πρόκριση.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την Βραζιλία να κάνει το 1-0 με 25-22, η Αργεντινή απάντησε και με 17-25 έφτασε στο 1-1, όμως από εκεί και πέρα το ματς άνηκε στους γηπεδούχους, που πήραν το τρίτο σετ με 25-19 και το τέταρτο με 25-23 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.

Εκεί θα έχουμε επανάληψη του τελικού του Λονδίνου όπου η Βραζιλία αν και κέρδιζε με 2-0 σετ, έχασε το χρυσό από την Ρωσία με 3-2. Ευκαιρία λοιπόν για την ρεβάνς, ενώ το άλλο ζευγάρι θα είναι Ιταλία-ΗΠΑ.