ΗΠΑ - Γαλλία 100-97

Μετά τις Αυστραλία και Σερβία ήρθε και η Γαλλία (χωρίς Πάρκερ, ενώ ο Ντε Κολό δεν έπαιξε στην τελευταία περίοδο) να δυσκολέψει τις ΗΠΑ (100-97). Οι Αμερικανοί τελείωσαν αήττητοι την πρώτη φάση με τον Κλέι Τόμπσον να έχει 30 πόντους.

Ο Βινσάν Κολέ αποφάσισε να μη χρησιμοποιήσει τον Τόνι Πάρκερ λόγω ενός προβλήματος στο δάχτυλο του ποδιού του, αλλά τουλάχιστον στην πρώτη περίοδο αυτό δεν επηρέασε καθόλου τους Γάλλους οι οποίοι προηγήθηκαν με 21-22 (8') με 4 σερί πόντους του Τζόφρεϊ Λοβέρν. Σε εκείνο το σημείο οι ΗΠΑ σοβαρεύτηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα και με 9 αναπάντητους πόντους ανέκτησαν το προβάδισμα (30-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «τρικολόρ» πλησίασαν σε 44-40 (16'), ωστόσο και πάλι οι Αμερικανοί έκλεισαν ιδανικά το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον - άστοχο μέχρι και αυτό το ματς - Κλέι Τόμπσον (30π. με 7/13 τρ.) να σκοράρει ασταμάτητα κι έτσι οι ΗΠΑ πήγαν στο +16 (78-62, 28΄).

Η Γαλλία δεν τα παράτησε (παρά τη μη χρησιμοποίηση του Νάντο Ντε Κολό (18π., 4ρ., 5ασ.) στην τελευταία περίοδο και εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των Αμερικανών ο Λοβέρν μείωσε σε 85-81 (35'). Ο Καρμέλο Άντονι (10π.) με 2/2 τρίποντα όμως επανέφερε την ηρεμία στην ομάδα και τελικά οι ΗΠΑ πανηγύρισαν τη νίκη παρά την προσπάθεια των αντιπάλων τους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Οριστικά πρώτες οι ΗΠΑ, δεύτεροι οι Αυστραλοί και τρίτοι οι Γάλλοι.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 55-46, 81-69, 100-97