Ισπανία - Βραζιλία 65-66 (vid)

Η Βραζιλία με φόλοου του Μαρκίνιος 5'' πριν τη λήξη χάρισε τη νίκη επί των Ισπανών με 65-66. Κίνδυνος αποκλεισμού για τους Ίβηρες.

Η Βραζιλία επικράτησε της Ισπανίας με 65-66 πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο τουρνουά. Η ομάδα του Πάου Γκασόλ και των λοιπών σταρ μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον το φάσμα του αποκλεισμού από την πρώτη κιόλας φάση είναι πιο ορατό από ποτέ.

Οι Βραζιλιάνοι ξεκίνησαν με επιθετικότητα το παιχνίδι και βρέθηκαν πολύ γρήγορα με προβάδισμα οκτώ πόντων (10-18, 8). Σε εκείνο το σημείο η είσοδος των Σέρχι Ροντρίγκεθ και Φελίπε Ρέγες άλλαξαν τη ροή του αγώνα και δεν άργησε το προσπέρασμα των Ισπανών (25-24, 15'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ανακάμψουν και με τους Τζιοβανόνι και Χουέρτας πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 31-34.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν απόλυτα ισορροπημένη μέχρι και το 29' καθώς στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου με 8 αναπάντητους πόντους οι οικοδεσπότες προηγήθηκαν με 45-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ήταν αρκετά προβλέψιμοι και στατικοί στην επίθεσή τους με αποτέλεσμα η Βραζιλία να διατηρεί τη διαφορά στους 7-9 πόντους.

Γιουλ και Ροντρίγκεθ όμως με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 57-58 (35') και τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε «θρίλερ». Ο Γιουλ με δίποντο στο 38΄ ισοφάρισε και με 2/2 βολές ένα λεπτό αργότερα, έκανε το 65-63. Ο Νενέ με 1/2 βολές μείωσε σε 65-64 (42'' πριν τη λήξη). Ο Πάου Γκασόλ έκανε 0/2 και με φόλοου του Μαρκίνιος οι «σελεσάο» προηγήθηκε με 65-66.

Στα 5.5 δευτερόλεπτα που έμεναν ο Γιουλ υπό πίεση έκανε αίρμπολ και έτσι γράφτηκε ο επίλογος.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-34, 45-53, 65-66