Τα... χρειάστηκαν οι Λιθουανοί

Φάνης Παναγιώτου

Παίζοντας καλό μπάσκετ μόνο στο τελευταίο μέρος του αγώνα, η Λιθουανία πήρε τη νίκη με 76-63 κόντρα στην Τυνησία, τερμάτισε 4η στον α’ όμιλο του τουρνουά μπάσκετ των ανδρών και πλέον περιμένει στα προημιτελικά τη Ρωσία.

Εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα της Τυνησίας, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Λιθουανούς. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους πρωταθλητές Αφρικής με 18-7, με τον Ριμάντας Καουκένας να είναι ο μόνος παίκτης που έχει σκοράρει για το συγκρότημα τους Κεστούτις Κεμζούρα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στο -1 (22-21) με τους Τυνήσιους όμως να ανεβάζουν για ακόμα μια φορά την διαφορά υπέρ τους. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-29 για την ομάδα από την Αφρική.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους το momentum ήταν ξανά με τους Τυνήσιους, οι οποίοι πήραν σημαντική διαφορά κοντά στους 10 πόντους και προβλημάτισαν ακόμα περισσότερο τους Λιθουανούς. Σ’ εκείνο το σημείο επιστρατεύτηκε ο Σονγκάιλα (αφού Βαλαντσιούνας και Καβαλιάουσκας δεν μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα) και η Lietuva με κάποια μακρινά σουτ από Γιασικεβίτσιους, Γιασάιτις κατάφερε να μειώσει στους 4 (54-50) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με... την φόρα από το come back που είχαν πραγματοποιήσει μπήκαν και στην τέταρτη περίοδο οι Λιθουανοί που πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 32’ , μετά από καλάθι και φάουλ του Σονγκάιλα (54-56). Από εκείνο το σημείο και μετά η Λιθουανία κυριάρχησε στο παρκέ, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (59-69), δύο λεπτά πριν το φινάλε. Τελικά πήραν τη νίκη με 13 πόντους διαφορά (63-76) και πλέον θα αντιμετωπίσουν την Ρωσία στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά. Αντίθετα η Τυνησία θα φύγει από το Λονδίνο χωρίς νίκη...

Σονγκάιλα και Γιασικεβίτσιους με 13 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές, με τον πρώτο να αγωνίζεται στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης και να κάνει την διαφορά για τους Λιθουανούς που μέχρι τότε έχαναν από την Τυνησία. Το νέο απόκτημα του Παναθηναϊκού, Γιόνας Ματσιούλις, έπαιξε μόλις 8 λεπτά (ήταν αμφίβολος εξαιτίας ενοχλήσεων στον αστράγαλο) και σημείωσε 2 πόντους.

Δεκάλεπτα: 7-18, 29-35, 50-54, 76-63

Λιθουανία: Καουκένας 10, Καλνιέτις 5, Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 10, Σονγκάιλα 13, Γιασάιτις 10, Κλέιζα 4, Καβαλιάουσκας 6, Γιασικεβίτσιους 13 (5 ασίστ), Γιανκούνας 3, Βαλαντσιούνας, Πότσιους.

Τυνησία: Σλιμάν 3, Λαγκνέι 3, Κνίουα 2, Μαμπρούκ 6, Χαντιντάν 2, Γκαγιάζα 2, Μπεν Ρομντάν 12, Ερζίγκ 17, Μεϊρί 16 (12 ριμπ.).