Δεν τα κατάφεραν Τσιαρτσιάνη - Αρβανίτη

Φάνης Παναγιώτου

Ήττα για τις Τσιαρτσιάνη - Αραβανίτη που «πάλεψαν» αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν κόντρα στις ανώτερες Κινέζες Ζανγκ Ξι και Ξούε, οι οποίες πήραν τη νίκη με 2-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο. Η εμπειρία ωστόσο των Κινέζων και κάποια λάθη της ελληνικής ομάδας, έφεραν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης στο +4 (20-16) και τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-17.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ ήταν το χειρότερο δυνατό για τις Τσιαρτσιάνη/ Αρβανίτη που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-0. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ως το φινάλε παρά την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας που έφτασε ακόμα και στο -2 (18-16). Οι Κινέζες απέδειξαν γιατί είναι το Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης και έφτασαν στο 21-16 και τη νίκη με 2-0.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τις Κινέζες (2-1) ενώ οι Ελληνίδες ολοκλήρωσαν τον όμιλο με ρεκόρ 1-2.

Τα αποτελέσματα του Β' ομίλου
1η ημέρα 28/7
11.00: Ζανγκ Ξι / Ξούε - Βασίνα / Βοζάκοβα 1-2 (21-18, 14-21, 14-16)
23.00: Κουν / Ζούμγκερ - Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη 2-0 (21-13, 21-19) video
2η ημέρα - 30/7
12.00: Ζανγκ Ξι / Ξούε - Κουν / Ζούμγκερ 2-1 (21-18, 16-21, 15-08)
18.30: Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη - Βασίνα / Βοζάκοβα 2-1 (18-21, 21-13, 15-12)
3η ημέρα - 1/8
11.00: Ζανγκ Ξι / Ξούε - Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη 2-0 (21-17, 21-16)
16.30: Κουν / Ζούμγκερ - Βασίνα / Βοζάκοβα
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Ζανγκ Ξι / Ξούε 5 (5-3)
2.Αρβανίτη / Τσιαρτσιάνη 4 (2-5)
3.Κουν / Ζούμγκερ 3 (3-2)
4.Βασίνα / Βοζάκοβα 3 (3-3)

Το ελληνικό δίδυμο μπορεί να προκριθεί αρκεί στο άλλο ματς να κερδίσουν οι Ελβετίδες τις Ρωσίδες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα υπάρξει ισοβαθμία της Ελλάδας με την Ρωσία και θα προκριθούν οι Ελληνίδες στα μπαράζ που θα λάβουν μέρος οι τέσσερις τρίτες ομάδες (οι άλλες δύο που θα είναι και οι καλύτερες θα περάσουν απευθείας στην επόμενη φάση).