Στον τελικό το Μαϊάμι! (vid)

Οι Big Three πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και κατασπάραξαν τους Σέλτικς, δίνοντας την πρόκριση με 4-3. Επόμενος αντίπαλος οι Θάντερ στο δρόμο του «Βασιλιά» για το πρώτο δαχτυλίδι του.

Ρεσιτάλ από τους τρεις σούπερ σταρ των Χιτ, οι οποίοι αποδείχτηκαν ανώτεροι των Σέλτικ και πήραν την πολυπόθητη πρόκριση μέσα στην Αρένα του Μαϊάμι. Στο πρώτο μέρος του ματς οι Τριφυλλοφόροι έδειχναν ότι ελέγχουν τη ροή του αγώνα, ο Ραϊζόν Ρόντο εκμεταλλεύτηκε άριστα το μεγάλο του όπλο δίνοντας 10 ασίστ, ενώ το Μαϊάμι έφτασε τα 10 λάθη.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Σέλτικς να προηγούνται με 23-14, και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-38 υπέρ της ομάδας από τη Βοστόνη.

Ωστόσο, η επανάληψη βρήκε τους Χιτ να μπαίνουν στο παρκέ αποφασισμένοι για την ανατροπή, με τον Ντουέιν Ουέιντ να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα και να οδηγεί την αντεπίθεση της ομάδας του. Έτσι, το Μαϊάμι κατάφερε να φτάσει και να περάσει στο σκορ τους φιλοξενούμενους για δεύτερη φορά (μετά το 12-10 στην αρχή του αγώνα), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 63-62 υπέρ των Χιτ.

Η τελευταία περίοδος ανήκει στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβαλαν τα μεγάλα τους όπλα να δουλέψουν όπως ξέρουν, με τον ΛεΜπρόν να σκοράρει 11 πόντους, τον Μπος να βγάζει τις άμυνες και να σημειώνει δύο σημαντικά τρίποντα σε κομβικό σημείο, ενώ το ίδιο έκανε και ο οργανωτής Ουέιντ.

Ο Ρόντο ήταν ο καλύτερος παίκτης των Σέλτικς και ολοκλήρωσε το ματς με τριπλ νταμπλ, έχοντας πετύχει συνολικά 22 πόντους, 14 ασίστ, και 10 ριμπάουντ. Όλοι οι παίκτες της Βοστόνης έπιασαν καλή απόδοση, όμως οι Χιτ ήταν ανώτεροι και πιο αποτελεσματικοί στα σημαντικότερα σημεία του ματς. Από τους γηπεδούχους η συμμετοχή του Κρις Μπος ήταν καθοριστική, με τον 28χρονο άσο να σκοράρει 19 πόντους, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 31 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Έτσι λοιπόν το Μαϊάμι κατάφερε και πήρε τη νίκη με 101-88 και πλέον σκέφτεται τον πρώτο τελικό της σειράς με τους Θάντερ της Οκλαχόμα, τα ξημερώματα της Τρίτης, με φόντο το στέμμα του πρωταθλητή.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-27, 46-53, 73-73, 101-88.

Χιτ: Τζέιμς 31 (12/17 βολές, 8/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 12 ριμπ.), Ουέιντ 23 (7/8 βολές, 8/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπ., 6 ασίστ), Μπος 19 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8 ριμπ.), Τσάλμερς 9 (7 ασίστ), Χάσλεμ 7 (6 ριμπ.), Μπατιέ 12, Μίλερ, Τζόουνς, Κόουλ, Χάουαρντ.

Σέλτικς: Ρόντο 22 (1/2 βολές, 9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 14 ασίστ, 10 ριμπ.), Πιρς 19 (3/5 βολές, 5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Μπας 16 (5 ριμπ.), Άλεν 15, Γκαρνέτ 14 (7 ριμπ.), Χόλινς 2, Πιετρούς, Στίσμα, Ντούλινγκ, Ντάνιελς, Μουρ, Πάβλοβιτς.