Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Ο Παναγιώτης Κόνε ήταν ο μοναδικός σκόρερ από τους Έλληνες του Εξωτερικού και ο Βαγγέλης Παυλίδης έδωσε την μοναδική ασίστ.

Ένα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Παναγιώτης Κόνε βρήκε δίχτυα για την Γουέστερν Γιουνάιτεντ απέναντι στην Μέλμπουρν Βίκτορ, ενώ ο Βαγγέλης Παυλίδης βοήθησε την Βίλεμ να πάρει την μεγάλη νίκη στην έδρα του Άγιαξ.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Σέφιλντ Γουένστνεϊ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Σάλκε.
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-1 στην έδρα της Λειψίας.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης); Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πάντερμπορν.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ειναι εκτός πλάνων και δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Χέιντενχαϊμ.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 1-0 στην έδρα της Ρέγκενσμπουργκ.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Όσναμπρικ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στο 1-1 στην έδρα της Ουντινέζε.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ουντινέζε.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας 2-2 με την Τζένοα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Σασουόλο (2-2).
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός στο εντός έδρας 2-2 με την Κάλιαρι.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Άσκολι, εντός έδρας.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Ήταν τραυματίας και δεν μπόρεσε να είναι στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Θέλτα με 3-2.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σαραγόσα με 3-1.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Βασικός στα πρώτα 74 λεπτά της ήττας με 4-2 στην έδρα του Στρασβούργου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Σεντ Ετιέν, εντός έδρας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στη νίκη με 4-1 στην έδρα της Μποαβίστα.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 88ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 4-1 επί της Μποαβίστα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 5-0 επί της Φορτούνα Σιτάρντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Βασικός στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Άγιαξ με 2-0, έδωσε την ασίστ για το τελευταίο γκολ και έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε στο 87ο λεπτό της νίκης επί του Άγιαξ με 2-0 στο Άμστερνταμ.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί του Άγιαξ με 2-0.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο την λευκή εντός έδρας ισοπαλία με την Φέγενορντ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είναι τραυματίας και δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-0 στην έδρα της Τσβόλε.

ΒΕΛΓΙΟ
Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Βασικός χωρίς να σκοράρει στα πρώτα 61 λεπτά της εντός έδρας ήττας με 4-0 από την Αντβέρπ.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 0-0 με την Άντερλεχτ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας
(Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γαλατασαράι, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Βασικός για 89 λεπτά στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Γαλατασαράι.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Γαλατασαράι με 1-0.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Γκοζτέπε.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σπάρτακ Τρνάβα με 2-0.
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για το 2-0 με την Σπάρτακ Τρνάβα.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Σπαρτάκ Τρνάβα με 2-0.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 88ο λεπτό της νίκης επί της Σπαρτάκ Τρνάβα με 2-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 2-2 στο ντέρμπι με την Αούστρια.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην ήττα με 2-1 από την Αλτάχ, εντός έδρας.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Νόρτσελαντ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 4-0 επί της Σιόν.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Μπότεφ Βράτσα.
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Βιτόσα Μπίστριτσα.
Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-0 στην έδρα της Λέφσκι Σόφιας.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Βασικός στο 1-1 στην έδρα της Λουντογκόρετς.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Βασικός στην ήττα με 1-0 από την Ουίπεστ.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Ουίπεστ με 1-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Γκαζ Μετάν, εντός έδρας.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Πιαστ Γκλιβίτσε.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν); Μπήκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Πιαστ Γκλιβίτσε, τον οποίο η ομάδα του κέρδισε με 1-0.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Βασικός στη νίκη με 2-0 στην έδρα της Σαμπάχ.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα); Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σεπάιλ με 4-1, εντός έδρας.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Βασικός για 56 λεπτά στην ήττα από την Σεντ Μίρεν με 1-0 εντός έδρας.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ
(Γουέστερ Γιουνάιτεντ): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου γκολ στη νίκη με 3-1 επί της Μέλμπουρν Βίκτορι.
* Η Άρσεναλ των Παπασταθόπουλου, Μαυροπάνου, η Βολουντάρι του Παπάζογλου και η Ρίζεσπορ του Χατζηϊσαΐα παίζουν σήμερα.