Ιστιοπλοΐα: Οι νικητές στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ILCA6

Ιστιοπλοϊκός αγώνας για σκάφη τύπου ILCA

Ολοκληρώθηκε στον θαλάσσιο χώρο της Αρτέμιδας το πανελλήνιο πρωτάθλημα ILCA6 ανδρών, που ταυτόχρονα ήταν και πρόκριση της εθνικής ομάδας, αλλά και πρόκριση για την εθνική ομάδα νεανίδων U19.

Τον ιστιοπλοϊκό αγώνα διοργάνωσε ο Ν.Ο. Αρτέμιδας Σπάτων με τη συμμετοχή 49 αθλητών (42 αγόρια και 7 κορίτσια) από 17 ομίλους.

Στα ILCA 6 ανδρών οι τρεις πρώτοι νικητές ήταν αθλητές U19.Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Αλέξανδρος Κυφίδης του Ν.Ο. Βουλιαγμένης με 58 βαθμούς, δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης του Ν.Ο.Π. Φαλήρου με 64β. και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Μάριος Σταθάς του ίδιου ομίλου επίσης με 64 βαθμούς.

Στα ILCA6 νεανίδων κέρδισε η Ερμιόνη Γκίκα του Ν.Ο. Καλαμακίου με 17 βαθμούς και την ακολούθησαν η Αργυρώ Κουραβέλου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης με 26β. και η Κλεοπάτρα Αναστασίου του Ν.Ο.Π. Φαλήρου με 29 βαθμούς.

Η Ε. Γκίκα θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεότητας.

Φινάλε στο Παγκόσμιο 49er

Με 16 ιστιοδρομίες ολοκληρώθηκε στο Λανθαρότε των Καναρίων Νήσων το παγκόσμιο πρωτάθλημα της ολυμπιακής κατηγορίας 49er.

Οι Παύλος Καγιαλής – Ιωάννης Ορφανός κατέλαβαν την 67η θέση με 508 βαθμούς σε σύνολο 71 σκαφών από 27 χώρες.