Ο ΠΑΟΚ «έσπασε» το αήττητο της Νέας Ιωνίας στο πρωτάθλημα

Δημήτρης Ντζάνης

O ΠΑΟΚ νικώντας τη Νέα Ιωνία με 24-22 την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, όμως η αθηναϊκή ομάδα κρατά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 24-22 τη Νέα Ιωνία στο «Σπίτι του Χάντμπολ», υποχρεώνοντας την αθηναϊκή ομάδα στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Ωστόσο η Νέα Ιωνία κρατά στα χέρια της την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, έχοντας προβάδισμα δύο βαθμών, αλλά και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού είχε κερδίσει με διαφορά τριών γκολ στον πρώτο γύρο.

Η Πυλαία νίκησε εντός έδρας την Αναγέννηση Αρτας με 29-23 και έχοντας επικρατήσει και στον αγώνα του 1ου γύρου, βρίσκεται «αγκαλιά» με την 3η θέση στην κανονική περίοδο.

Στο Πανόραμα η τοπική ομάδα κέρδισε εύκολα με 39-20 τον Κορυδαλλό και πλησίασε ακόμα περισσότερο την τετράδα των πλέι οφ, ενώ είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Με απόφαση της ΔΕΠ/ΟΧΕ οι δύο αγώνες ΓΑΣ Καματερού- Αθηναϊκός και Μέγας Αλέξανδρος- ΑΕΚ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 27/3 την ίδια ώρα (16:00), καθώς Αθηναϊκός και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών έχουν κοινό στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

Τα στοιχεία των αγώνων

ΠΑΟΚ - Νέα Ιωνία 24-22

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 4-7, 6-9, 10-11, 12-12 (ημχ), 14-13, 17-14, 18-15, 20-18, 21-18, 24-22

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Κερλίδη, Μεντεσίδου, Βράντσιτς, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα 1, Σεβδίλη 6, Σίλβα, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 2, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μιλόγεβιτς 1, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Λιουμπιάναια 2, Αράλντι, Κμίροβα 4, Κρνιτς 2, Μακρή, Φράγκου 3, Ν. Κεπεσίδου 3, Τσάκαλου, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη, Νταβίντοβιτς 2, Πάπα 4, Στουγιαννίδου 2
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 6/6-2/3

Πανόραμα - ΑΟΔ Κορυδαλλού 39-20

Πανόραμα (Σ. Βακάλης): Κουτσιμανή, Λιούκα 7, Εμμανουηλίδου, Γιαννοπούλου 1, Κουκμίση, Φλώρου, Αμανατίδου 4, Ε. Κουκλοτίδου 3, Μήγγα 1, Τσιαμούρα 8, Νικολάου 5, Χριστοδουλίδου 2, Γκονσάλβες 1, Γκόμες 2, Ελ. Κουκλοτίδου 3, Αμπίλντα 9.

Κορυδαλλός (Δωροθέου): Σκάλα, Καραγιάννη 4, Σιτόγλου 2, Μυλωνά 7, Δεσποτίδου 1, Μπόζιου 2, Μπαμπέ 1, Χριστοπούλου 3, Παρέσογλου.
Διαιτητές: Κυριακού- Βιολιτζής, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 1/1-4/5

Πυλαία - Αναγέννηση Άρτας 29-23