Handball Premier: Η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Πυλαίας

Κώστας Ευθυμιάδης
Φάση από το Πυλαία - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με την επανέναρξη του πρωταθλήματος πέρασε από την έδρα της Πυλαίας με 23-27 και άρχισε με το δεξί το 2024.

Με σκορ 23-27 πέρασε η ΑΕΚ από την έδρα της Πυλαίας, στην επανέναρξη της Handball Premier.

Η Ενωση, στο πρώτο παιχνίδι με προπονητή τον Μπουζόν, δεν ξεκίνησε καλά το ματς καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα 20 λεπτά. Η Πυλαία προηγήθηκε με 13-11 στο 22' αλλά η Ενωση με ένα σερί 5-0, πέρασε μπροστά με 13-16, για να κλείσει με 14-16 το ημίχρονο.

Η Πυλαία δεν παράτησε το ματς και κράτησε επαφή με το σκορ, αλλά ουδέποτε κατάφερε να μειώσει πέρα από τα δύο γκολ διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της σημαντικά και έφτασε στη νίκη.

Πλέον στρέφεται στον αγώνα της Τετάρτης κόντρα στον Ολυμπιακό για το Κύπελλο και την φάση των «16».

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΑΕΚ 23-27

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 7-7, 9-8, 11-9, 13-13, 14-16 (ημχ), 16-18, 18-21, 19-22, 21-24, 22-25, 23-27

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοϊσίλιεφ, Παλάσκας 5, Αντωνιάδης 2, Καραγκιοζόπουλος, Ντάνουλετ, Τσορτέκης 4, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 3, Μπίλιας, Αλεξανδρίδης 2, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης Δ. 6, Τριανταφυλλίδης Τ., Κυριακίδης 1, Θεολόγης, Τζέλη.

ΑΕΚ (Χατσίκας): Αραμπατζής 5, Τίκ 3, Κρητικός, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς 5, Μάλλιος 4, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 3, Μίλερ, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/6-1/2

@Photo credits: eurokinissi, ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ