ΑΕΚ - Ολυμπιακός 23-27: Ασταμάτητος και πρωταθλητής χειμώνα στη Handball Premier

Δημήτρης Ντζάνης
 Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, πήρε και το ντέρμπι από την ΑΕΚ

O Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή υπέταξε την ΑΕΚ με 27-23 στα Άνω Λιόσια στο ντέρμπι κορυφής της Handball Premier. Πρωταθλητές χειμώνα οι «ερυθρόλευκοι» με την ολοκλήρωση του 1ου γύρου, πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

O Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή δεν έχει σταματημό, νίκησε την ΑΕΚ με 27-23 (ημ. 11-10) στα Άνω Λιόσια στο εξ αναβολής ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής και αναδείθχηκε πρωταθλητής χειμώνα στη Handball Premier.

Το ντέρμπι ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο της Handball Premier και βρίσκει τον Ολυμπιακό πρώτο μόνο πλέον στην κορυφή με 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και πρωταθλητή χειμώνα. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός έφθασε στις 16 νίκες σε 16 αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη στη σεζόν.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, με την υποστήριξη των οπαδών της ανέτρεψε το σκορ στο 2ο ημίχρονο, προηγήθηκε 20-18 στο 46', όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0, πήγε στο 23-20 στο 55' και κράτησε τη νίκη σε ένα ντέρμπι με πολλή ένταση, αψιμαχίες, πολλές αποβολές και διακοπές, ιδαίτερα στα πέντε τελευταία λεπτά.

savvas

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο

Οι παίκτες των ομάδων ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί στην εκδήλωση των επιθέσεων, με τον αργό ρυθμό να κυριαρχεί στο ντέρμπι, με το σκορ να είναι μόλις στο 1-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τρεις φορές το προβάδισμα ενός γκολ, η ΑΕΚ προσπέρασε με 5-4 (13') και 7-6 στο 18'. Εκεί ήρθε το επιθετικό ξέσπασμα για τον Ολυμπιακό, με τρία διαδοχικά γκολ από τον Σάββα, έγινε το 9-7 και με τον Τζίμπουλα να σκοράρει από ασίστ του Κοτανίδη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 10-7 (25').

Η αντίδραση των παικτών της ΑΕΚ ήρθε στο τελευταία τέσερα λεπτά, με τους Λιάπη και Αραμπατζή ήρθε η μείωση του σκορ στο 10-9 (27'). Ο Τζίμπουλας έκανε το 11-9, με τον Αραμπατή να διαμορφώνει το 11-10 για το πρώτο ημίχρονο.

Ανατροπή στην ανατροπή ο Ολυμπιακός

Με γκολ των Σλίσκοβιτς και Κανδύλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-10, ο Μοντόρο έκανε το 15-13 (36'), όμως το ντέρμπι είχε πολύ δρόμο.

Οι Λιάπης και Παπαδόπουλος ισοφάρισαν σε 16-16 για την ΑΕΚ στο 41' και με σερί 3-0 η ΑΕΚ προηγήθηκε 20-18 στο 46', παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μετά το 14ο λεπτό.

Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, βρήκαν πέντε σερί γκολ (20-23 στο 55'), εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό των γηπεδούχων, οι ποινές άρχισαν να πέφτουν «βροχή», οι διακοπές λειτούργησαν υπέρ του Ολυμπιακού, που με τον Σάββα προηγήθηκε 25-21 στο 57' και χωρίς να κινδυνέψει έφθασε στο ζητούμενο.

AEK - OLYMPIAKOS

Οι Σάββας Σάββας και Γρηγόρης Τζίμπουλας πέτυχαν από οκτώ γκολ για τον Ολυμπιακό, που είχε σε σπουδαίο βράδυ και τον τερματοφύλακα Κώστα Κοτανίδη.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 6-5, 7-8, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27.

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 9-7, Πέναλτι: 1/1-2/2.

H Handball Premier θα συνεχιστεί από τις 27 Ιανουαρίου και μετά τη συμμετοχή της εθνικής ομάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας.