Oλυμπιακός - ΑΕΚ 25-28 (παρ.): Τρίτη και... φαρμακερή και φαβορί για το Κύπελλο η «Ένωση»

Δημήτρης Ντζάνης
sokolic

Εφτάψυχη η ΑΕΚ, νίκησε τον Ολυμπιακό με 28-25 στην παράταση (καν. αγ. 23-23) στην Ηλιούπολη και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μετά τις ήττες στον τελικό του Σούπερ Καπ και στον 1ο γύρο της Handball Premier, η ΑΕΚ πανηγύρισε μια τεράστια νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή, η «Ενωση» επικράτησε με 28-25 στην παράταση (καν. αγ. 23-23) στο γυμναστήριο της Ηλιούπολης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «κιτρινόμαυροι» άφησαν εκτός συνέχειας τον κάτοχο του τίτλου και έγιναν πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, καθώς σε μονό παιχνίδι για τα προημιτελικά θα φιλοξενηθούν στη Δράμα (28/2) και εφόσον προκριθούν στον ημιτελικό του Final 4 τα Βριλήσσια ή τον Πανελλήνιο. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την 1η ήττα στη σεζόν, έπειτα από 17 νίκες και αυτή τον βγάζει εκτός ενός στόχου.

aek handball

Ο Τέπερ, μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ο νοεφερμένος Νταν Τέπερ, ο 29χρονος διεθνής Ισραηλινός τερματοφύλακας ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοσή του στο 2ο ημίχρονο, με αποκορύφωμα τις δυο αποκρούσεις στο τέλος της κανονικής περιόδου, που κράτησαν την ΑΕΚ «ζωντανή» και οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση.

Με το σκορ στο 23-23 και με την ΑΕΚ να παίζει από το 58ο λεπτό με παίκτη λιγότερο μετά την κόκκινη κάρτα στον Λιάπη, οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν την ευκαιρία να καθαρίσουν την πρόκριση.Ο Σλίσκοβιτς κέρδισε πέναλτι στα 59:37, ανέλαβε την εκτέλεση, όμως νικήθηκε από τον Τέπερ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την κατοχή της μπάλας και ο Τζίμπουλας βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Τέπερ απέκρουσε εντυπωσιακά. O Ισραηλινός τελείωσε τον αγώνα με 20 επεμβάσεις.

tepper

Μετά τη νέα ισοπαλία, 23-23 στο τέλος του πρώτου μέρους της 10λεπτης παράτασης, ένα νέο επίσης πρόσωπο στην ομάδα, «σφράγισε» την πρόκριση της ΑΕΚ. Ο Γάλλος, αριστερός ίντερ, Άρθουρ Μίλερ, με τρία δικά του γκολ έγραψε το τελικό 28-25 για την «Ενωση».

Σε ένα ντέρμπι όπου μετρούσε η ουσία, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Σάββα Σάββα προηγήθηκε 5-2 και 6-3 στο 12', όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Λιάπη 8-8 (22'), με τον Μιχαηλίδη να διαμορφώνει το 11-10 για το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο 2ο ημίχρονο, βρίσκοντας πολλές επιθετικές λύσεις, με τα γκολ των Μαντάλινιτς και Τικ για πρώτη φορά βρέθηκε στο +2 (17-15) στο 42' και 17-15 με τον Γιόνσον (46'), όμως με δυο σερί πέναλτι από τον Σλίσκοβιτς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 18-18 (48'), με το παιχνίδι να κυλά γκολ γκολ μέχρι το τέλος και τις δύο επεμβάσεις από τον Τέπερ.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-9, 11-10 (ημ.), 14-14, 15-16, 16-17, 19-18, 21-21, 23-23.
Η παράταση: 2-2, 0-3.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.

AEK (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τικ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιούπολος, Tόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης
Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς
Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/7-2/2