Λεβαδειακός - Ηρακλής 2-0: Νίκας και Κουάδρα διεύρυναν το σερί των Βοιωτών (vids)

Νίκας και Κουάδρα καθάρισαν για τον Λεβαδειακό, νίκησε με 2-0 τον Ηρακλή

Ο Λεβαδειακός κέρδισε εύκολα τον Ηρακλή με 2-0 στην Λιβαδειά και συνέχισε την πορεία πρωταθλητισμού του φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες και πηγαίνοντας στο +6 από την ΑΕΛ.

Με μία επιβλητική εμφάνιση ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-0 εντός έδρας του Ηρακλή κι έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες αυξάνοντας στους έξι βαθμούς την διαφορά του από την δεύτερη ΑΕΛ, που αγωνίζεται αργότερα εντός έδρας με την Κοζάνη.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα και βρήκε σχετικά νωρίς το πρώτο του τέρμα, αφού μόλις στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Νίκας νίκησε από το ύψος του πέναλτι τον Παλαβράκη κάνοντας το 1-0.

Στο 39' λίγο έλειψε ο Τσάπρας με κεφαλιά να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά ο Παλαβράκης έκανε μία εξαιρετική επέμβαση, μπλοκάροντας μάλιστα την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Ότι δεν κατάφερε εκείνος, το έκανε πράξη τρία λεπτά αργότερα ο συμπαίκτης του, ο Αργεντινός Κουάδρα που σε μία αντεπίθεση της ομάδας της Λιβαδειάς, έκανε έναν ωραίο ελιγμό και σκόραρε για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός έριξε στροφές και προχώρησε σε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε επιτύχει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 62ο λεπτό για τους Βοιωτούς με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βήχου, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παλαβράκη. Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τσάπρα για να απειλήσει εκ νέου την εστία του Ηρακλή, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Στο 80ο λεπτό ο Ηρακλής έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στον αγώνα με το σουτ του Τόρες, που εξουδετέρωσε ο Γκροφ με τεράστια δυσκολία κι έτσι δεν μπόρεσε να μπει ποτέ ουσιαστικά στην διεκδίκηση του αγώνα μετά το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε ο Λεβαδειακός.

Κάπως έτσι οι Βοιωτοί επικράτησαν με 2-0 του Ηρακλή και πήγαν στο +6 από την ΑΕΛ φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες. Από την άλλη, ο Ηρακλής έμεινε στην 9η θέση με 18 βαθμούς.

Τα πιο δυνατά μηνύματα ήταν πριν την έναρξη του αγώνα, όταν ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος μίλησε για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου που είναι σήμερα ενώ οι δύο ομάδες έκαναν ενός λεπτού σιγή για τον χαμό της συζύγου του συναδέλφου τους, Παύλου Κυριακίδη.

Ενδεκάδες:

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Μπελμόντε (80' λ.τ. Πολέτο), Νίκας (53 λ.τ. Γκεζάλι), Μεχία, Πίρινεν, Γιαννιώτας (80' Ντεντάκης), Λιάγκας, Κουάδρα (67' Γκουστάβο Κόστα), Τσιριγώτης (67' Μπαΐροβιτς).

Ηρακλής (Π. Αμανατίδης): Παλαβράκης, Βιτλής, Αρόγιο (66' Ισνάλντο), Γκμπενιόν, Σπυρίδης (66' Γκερμούς), Σιούτας, Κουντουριώτης (66' Τόρες), Τσαγκαλίδης (46' Χειρίτραντας), Κωστόπουλος, Εμπό, Πατράλης (81' Νεοφυτίδης).