Έπιασε στην κορυφή την ΑΕΛ με στραβοπάτημα στην Κοζάνη ο Λεβαδειακός

Αναγέννηση - Ηρακλής

Στην 1η θέση του Βορείου Ομίλου ανέβηκε και πάλι ο Λεβαδειακός, με τους Βοιωτούς να στραβοπατούν μένοντας στο 0-0 με την Κοζάνη εκτός έδρας.

Τρία παιχνίδια είχε στον Βόρειο Όμιλο την Τετάρτη για την 15η αγωνιστική. Στην Κοζάνη ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να νικήσει με το 0-0 να τον φέρνει στην κορυφή μαζί με την ΑΕΛ, αλλά σίγουρα οι Βοιωτοί ξεκίνησαν με στραβοπάτημα. Στη Θεσσαλονίκη οι Μακεδονικός και Αιολικός πέτυχαν από 1 γκολ με το 1-1 να αφήνει χαρούμενους τους φιλοξενούμενους. Τέλος στην Καρδίτσα η Αναγέννηση ήταν η μοναδική που ξεκίνησε το 2024 με νίκη επικρατώντας του Ηρακλή με 2-1.

Κοζάνη – Λεβαδειακός 0-0

Κόλλησε στη Κοζάνη ο Λεβαδειακός και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνος στην κορυφή του Βορείου Ομίλου. Οι Βοιωτοί έμειναν στο μηδέν και έτσι έφτασαν τους 27 βαθμούς, όσους και η ΑΕΛ και οι δύο ομάδες σε 12 παιχνίδια με τους Θεσσαλούς να υποδέχονται αύριο την ΑΕΚ Β' για την συνέχεια της 15ης αγωνιστικής. Όσον αφορά την Κοζάνη με τον πόντο αυτό έφτασε τους 16 και βρίσκεται στην 8η θέση.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν με το 0-0 να μένει έτσι ως το τέλος.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Τζημόπουλος (7′ λ.τ Σουλιώτης), Κούφας, Ίτσιος (73′ Δόρης), Νάτσος, Αποστολίδης (62′ Καραγιάννης), Καλλέργης, Γραμμένος, Σιατραβάνης (73′ Ποζατζίδης).

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Κροφ, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Τσελεπίδης, Χάμοντ (71′ Μεχία), Γιανιώτας, Νίκας, Κουάδρα (86′ Τσιριγώτης), Πολέττο (79′ Συμελίδης), Ρομό.

Μακεδονικός – Αιολικός 1-1

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να ανέβει ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα έχασε ο Μακεδονικός. Η ομάδα της Νέας Ευκαρπίας έμεινε στο 1-1 με τον Αιολικό και έφτασε τους 21 βαθμούς με τους ΑΕΛ και Λεβαδειακό να έχουν από 27. Οι νησιώτες από την άλλη έφτασαν τους 14 και ανέβασαν την διαφορά τους από τον Καμπανιακό και Απόλλωνα Πόντου στους 5 και 6 αντίστοιχα.

Στα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο δεν είδαμε κάτι σοβαρό με το 0-0 να μένει ως το τέλος. Στο δεύτερο όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 48' να κάνουν το 1-0 με τον Μπουλάτοβιτς, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 55' με τον Γιόκε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τσουκάνης με φάουλ έστειλε για τους γηπεδούχους την μπάλα στο δοκάρι με το 1-1 να μένει ως το τέλος

Σκόρερ: 48′ Μπουλάτοβιτς – 55′ Γιόκε

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Πέδρο Λούκας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ (78′ Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγγίρης, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Μουχάλης, Τριανταφύλλου, Κριμιτζάς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό, Κόρντιτς (79′ Καρανίκας).

Αναγέννηση Καρδίτσας – Ηρακλής 2-1

Η Αναγέννηση ήταν η μοναδική ομάδα στα τρία σημερινά παιχνίδια που νίκησε και ξεκίνησε ιδανικά το 2024. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 2-1 του Ηρακλή και ανέβηκαν στην 4η θέση του ομίλου. Ο «γηραιός» από την άλλη έμεινε στους 16 βαθμούς και την 6η θέση.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2' με τον Σταματόπουλο, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο αρχικά οι Θεσσαλονικείς έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 66' με το σουτ του Χειριτράντα να σταματάει στο δοκάρι, με τους Καρδιτσιώτες να κάνουν στο 83' το 2-0 με τον Κονίλιο. Οι γηπεδούχοι με τον Ξύδα είχαν αυτοί με την σειρά τους δοκάρι στο 88' για να έρθει ο Έμπο στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Σκόρερ: 2′ Σταμόπουλος, 83′ Κονίλιο – 90+4′ Έμπο

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος (90+1′ Ντουμάνης), Γκόλιας, Κέρθι (65′ λ.τ Κοκκίνης), Σαλαμούρας, Βερνάρδος (65′ Ξύδας), Μπούζας (78′ Ζάγγος), Κονίλιο (90+1′ Παπαδάκος).

Ηρακλής (Αμανατίδης): Παλαβράκης, Πατράλης, Δοϊρανλής, Γκμπενιόν, Σπυρίδης, Σιούτας, Κούστα (90+1′ Τσουμάνης), Χειρίτραντας (75′ Σίλβα), Έμπο, Χρουσιέλ, Τόρες (66′ Κουντουριώτης).