Super League 2 - Βόρειος Όμιλος: Νίκες για Μακεδονικό και Απόλλωνα Λάρισας

Σημαντικές νίκες πέτυχαν στον Βόρειο Όμιλο στο περιθώριο της 3ης αγωνιστικής της Super League 2 οι Μακεδονικός και Απόλλωνας Λάρισας επί των Θεσπρωτού και Βέροιας αντίστοιχα.

Με την 3η αγωνιστική συνεχίστηκε η δράση και στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2. Από τα ματς ξεχώρισαν οι εκτός έδρας νίκες των ΠΑΟΚ Β' και Απόλλωνα Λάρισας επί των Απόλλωνα Πόντου και Βέροιας με 1-2 και 1-2 αντίστοιχα. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου ο Μακεδονικός επικράτησε με άνεση του Θεσπρωτού με 2-0.

Μακεδονικός-Θεσπρωτός2-0

Το καλό ξεκίνημα για τον Μακεδονικό στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζεται με την ομάδα του Αμανατίδη να πετυχαίνει την 2η νίκη της στις 3 πρώτες αγωνιστικές. Για την 3η αγωνιστική οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 2-0 του Θεσπρωτού φτάνοντας έτσι τους 6 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος και στο 25' έφτασαν κοντά στο 1-0, αλλά το σουτ που έκανε ο Μιλισάβλιεβιτς σταμάτησε στο δοκάρι του Τσιμόπουλου, με το 0-0 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 2ο και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν μέσα σε 3 λεπτά να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Η αρχή έγινε στο 60' με τον Μιλισάβλιεβιτς να κάνει το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα (63') ο Σιμόνι διαμόρφωσε το τελικό 2-0 οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Σκόρερ: 60′ Μιλισάβλιεβιτς σουτ, 63′ Σιμόνι σουτ

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Μιλισάβλιεβιτς (68′ Τσιλιγγίρης), Σαραντίδης (60′ Σιμόνι), Γαρύφαλλος (80′ Ναντίρ), Ζαννάκης (68′ Σάντσες).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος (50′ λ.τ Μαρτίνες), Διγκόζης (61′ Λύγκας), Μπίκας (77′ Πανταζέλος), Δρίτσας (77′ Αδαμάκης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια.

Βέροια-Απόλλων Λάρισας1-2

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας, την 2η στις 3 πρώτες αγωνιστικές για τους «κυανόλευκους». Οι Θεσσαλοί επικράτησαν μέσα στη Βέροια της «βασίλισσας του βορρά» με 2-1 και έφτασε τους -3 (ξεκίνησαν με -9, βαθμούς το πρωτάθλημα). Η Βέροια από την άλλη στις 3 πρώτες αγωνιστικές δεν έχει κάνει και ιδανικό ξεκίνημα μετρώντας 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 16' με τον Λίταινα, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ιωάννου στο 56', ωστόσο ο Απόλλωνας Λάρισας με τον Ζαχαράκη κατάφερε στο 83' να κάνει το 1-2 και να πάρει μια σημαντική νίκη.

Σκόρερ: 56′ Ιωάννου σουτ – 16′ Λίταινας σουτ, 83′ Ζαχαράκης σουτ

Βέροια (Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας, Ισαακίδης (60′ Μπελεβώνης), Ορφανίδης (76′ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Ιωάννου (82′ Περδίκης).

Απόλλων Λάρισας (Μόρας): Μέλι, Λούκας, Σιατραβάνης, Σταματής (80′ Κοντρέρας), Γιαννίτσης, Λίταινας, Καλούσης (66′ Κοτσιανούλης), Χαλάτσης, Ντ’ Αγκοστίνο, Ποτόσογλου (70′ Μπεκιαρίδης), Ζαχαράκης.

Δευτέρα 21/11

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Λάρισας (15:00)
Παναθηναϊκός Β' - Αλμωπός Αριδαίας (15:00)

15. Απόλλων Λάρισας -3

* Ένα ματς λιγότερο έχουν οι Παναθηναϊκός Β', Ηρακλής, Διαγόρας Ρόδου, Αλμωπός Αριδαίας και Ηρακλής Λάρισας. Δύο ματς λιγότερα έχει η Αναγέννηση Καρδίτσας.