Serie A: Γκέλα για την Αταλάντα στη «μάχη» για το Champions League

Αταλάντα

Η Αταλάντα υπέπεσε σε γκέλα, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με τη Βερόνα. Ισόπαλη και η Φιορεντίνα.

Παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 η ομάδα του Μπέργκαμο ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με τη Βερόνα κι έμεινε πίσω στη μάχη για το Champions League, αφού είναι στο -4 από τη Ρόμα και στο -8 από την Μπολόνια. Η Αταλάντα μπήκε δυνατά, πίεσε και σε πέντε λεπτά πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Στο 13΄ο Σκαμάκα άνοιξε το σκορ και στο 18' ο Εντερσον πέτυχε το 2-0. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ένα φοβερό τετράλεπτο, από το 56' ως το 60', χάρη στα γκολ των Λάζοβιτς και Νόσλιν. Ετσι, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

«Γκέλα» για τη Φιορεντίνα

Η Τζένοα απέσπασε ισοπαλία 1-1 μέσα στη Φλωρεντία από τη Φιορεντίνα, κάνοντας πιο δύσκολο το έργο των Βιόλα για Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν, αλλά έχασαν ευκαιρίες με τον Μπελότι. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό ακυρώθηκε τέρμα του Ιταλού φορ της Φιορεντίνα. Η Τζένοα στην καλύτερή της στιγμή στο 40' κέρδισε πέναλτι και ο Γκούντμουντσον πέτυχε το 1-0. Οι «βιόλα» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ ο Μποναβεντούρα σέντραρε από αριστερά και ο Ικονέ με κεφαλιά έκανε το 1-1.Στο 68ο λεπτό η Φιορεντίνα πλησίασε το γκολ, αλλά το σουτ του Μαντραγκόρα σταμάτησε στο δοκάρι.