Τορίνο - Λάτσιο 0-2: Ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης

Νίκος Κικίδης
Λάτσο

Με δυο γκολ στο β΄μέρος η Λάτσιο απέδρασε με τη νίκη από την έδρα της Τορίνο, επέστρεψε στις επιτυχίες και με το τελικό 2-0 πλησίασε στον πόντο από την πρώτη εξάδα.

Το τρίποντο στο σακούλι και... ανηφόρα για τη Λάτσιο. Με δυο γκολ στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι Λατσιάλοι επιβλήθηκαν 2-0 στην έδρα της Τορίνο και επέστρεψαν στις επιτυχίες που τους έστειλαν στα πρόθυρα της πρώτης εξάδας της Serie A.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, η Λάτσιο τελικά βρήκε τη λύση με όμορφο πλασέ του Γκεντουζί μέσα από την περιοχή (51΄). Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κατάλντι για να βρει δίχτυα με παρόμοιο τρόπο, διπλασιάζοντας τα τέρματα των Ρωμαίων.

Ούτε η αποβολή του Ζιλά για τη Λάτσιο στο 79΄δεν ήταν δυνατή να διαταράξει τις ισορροπίες, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους και την ομάδα του Σάρι να μειώνει στον πόντο από την έκτη Ρόμα και τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.