Coppa Italia: Στους «16» η Μπολόνια του Λυκογιάννη

lykogiannis_bologna

Η Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη επικράτησε 2-0 της Ελλάς Βερόνα και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας. Πρόκριση και για τη Σαλερνιτάνα, 4-0 τη Σαμπντόρια.

Την καλή της φετινή πορεία συνεχίζει η Μπολόνια που στη Serie A βρίσκεται στο -2 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και στο Coppa Italia «πέταξε» στη φάση των «16». Για να το κάνει αυτό, η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη «λύγισε» με 2-0 την Ελλάς Βερόνα εντός έδρας.

Στο 76ο λεπτό πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι ο 30χρονος αμυντικός. Οι Μορό και Φαν Χούιντονκ πέτυχαν τα γκολ της νίκης στο 41' και το 62'. Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι εξαιτίας της αποβολής του Σερντάρ στο 73'.

Την πρόκριση πήραν και η Σαλερνιτάνα που επικράτησε 4-0 της Σαμπντόρια αλλά και η Κρεμονέζε που νίκησε 2-1 στην παράταση στη Σιταντέλα.