Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1: Με ανατροπή (vid)

Οι Φριουλάνι προηγήθηκαν στο Luigi Ferraris αλλά οι Μπλουτσερκιάτι το γύρισαν και πήραν τρίποντο και κουράγιο για τη συνέχεια.

Οι δύο ομάδες έχουν ως στόχο την παραμονή, οπότε η αναμέτρησης τους είχε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Και ειδικά όπως εξελίχθηκε, αφού στο πρώτο ημίχρονο όλα πήγαιναν καλά στην Ουντινέζε: Δοκάρι η Σαμπντόρια στο 12' με τον Ραμίρες, ευκαιρίες, δύο αναγκαστικές αλλαγές για τους γηπεδούχους (έξω οι τραυματίες Ντεπάολι και Μπερτολάτσι) και... 0-1 από το 29' με τον Νεστορόφσκι, το σουτ του οποίου κόντραρε και στον Κόλεϊ. Τα πράγματα όμως άλλαξαν από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Γκαμπιαντίνι με ωραία εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1. Το σκηνικό άρχισε να αλλάζει εκείνη τη στιγμή και στο 51' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες αφού ο Γιάγιαλο είδε δεύτερη κίτρινη. Ετσι, η Σαμπ του Κλαούντιο Ρανιέρι έδωσε τα πάντα για τη νίκη και την πήρε στο 75', όταν ο Κουαλιαρέλα ανατράπηκε από τον Τρουστ-Εκόνγκ και ο Ραμίρες εκτέλεσε το πέναλτι για το 2-1.