EURO 2024: Η Κροατία έβαλε τέλος στο θρίλερ και σφράγισε εισιτήριο!

κροατία euro

Η Κροατία με άγχος και ιδρώτα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Αρμενίας και σφράγισε το εισιτήριο για τα τελικά του EURO. Εξάρα η Ολλανδία στο Γιβραλτάρ.

2oς Όμιλος

Με... περίπατο ολοκλήρωσε η Ολλανδία τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024. Οι Οράνιε διέλυσαν το Γιβραλτάρ εκτός έδρας με 6-0 και έφτασαν τους 18 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν μέχρι το φινάλε στο μηδέν με συντελεστή τερμάτων 0-31.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10' με τον Στενχ. Στο 23' μετά από κόρνερ του Φέιρμαν ο Βίφερ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 38' ο Χάρτμαν έβγαλε τη σέντρα και ο Κουπμάινερς εξ επαφής έκανε το 3-0.

Η ομάδα του Κούμαν πέτυχε ακόμα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο 50’ο Μάλεν από κοντά έκανε το 4-0 και στο 62' ο επιθετικός της Ντόρτμουντ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά με σουτ από το πέναλτι. Στο 81' ο Χάκπο με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

4ος Ομιλος

Και πως να μείνει εκτός... Η Κροατία έπαιξε με τη φωτιά σε όλη τη φάση των προκριματικών, αλλά δεν κάηκε, αντίθετα, σφράγισε το εισιτήριο για το ΕURO 2024. Συνεπής με τις σημαντικές διοργανώσεις, μιας και αυτή θα είναι η 13η συμμετοχή της Χρβάτσκα στα 15 τελευταία μεγάλα τουρνουά (7 Euro, 6 Mundial). Oι Κροάτες επικράτησαν 1-0 της Αρμενίας χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Αντε Μπούντιμιρ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν φάσεις, όμως στο τέλος κατέβασαν ρυθμό, μιας και στόχος ήταν να κρατήσουν το μηδέν.

Η Ουαλία το πίστεψε, για κάποια λεπτά... βρέθηκε στο ΕURO, ωστόσο το γκολ του Μπούντιμιρ ουσιαστικά έκοψε τις ελπίδες πρόκρισης. Οι Ουαλοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Τουρκία και έμειναν στην 3η θέση. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Νέκο Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ, ωστόσο στο 70΄ο Γιουσούφ Γιαζιτσι διαμόρωσε το 1-1.

9ος Ομιλος

Ρουμανία και Ελβετία είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και το μεταξύ τους ντέρμπι έκρινε μόνο την πρωτιά! Οι Ρουμάνοι ήταν καλύτεροι, επικράτησαν 1-0 στο Βουκουρέστι, διατήρησαν το αήττητο και κατέκτησαν την κορυφή. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 50ο λεπτό ο Άλιμπεκ!

Η Λευκορωσία πήρε νίκη γοήτρου, αφού επικράτησε 1-0 του Κοσόβου εκτός έδρας. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Αντιλέφσκι στο 43ο λεπτό.

Το Ισραήλ δεν είχε ελπίδες πρόκρισης, ωστόσο έκλεισε τον όμιλο με νίκη, καθώς επικράτησε 2-0 της Ανδόρας. Ετσι, οι Ισραηλινοί τερμάτισαν στην 3η θέση. Ο Σερβός με αυτογκόλ στο 28΄ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 81' ο Κίντα διαμόρφωσε το 2-0.

Ρουμανία - Ελβετία 1-0
Ανδόρα - Ισραήλ 0-2
Κόσοβο - Λευκορωσία 0-1

1. Ρουμανία 10 (16-5) 22
2. Ελβετία 10 (22-11) 17
3. Ισραήλ 10 (11-11) 15
4. Λευκορωσία 10 (9-14) 12
5. Κόσοβο 10 (10-10) 11