Προκριματικά Euro: Πεντάρα κορυφής το Βέλγιο με καρέ Λουκάκου, νίκη και για Σουηδία

Νίκος Κικίδης
Βέλγιο

Το Βέλγιο έστησε πάρτι κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν των δέκα παικτών, το διέλυσε με 5-0 με καρέ Λουκάκου και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου του. Νίκη για τη Σουηδία κόντρα στους Εσθνονούς.

Η πρόκριση ήταν κλειδωμένη ανεξάρτητα από την έκβαση του αγώνα, αλλά η πρωτιά του ομίλου ήταν ακόμα ανοικτή. Η Αυστρία προηγούνταν στο +2, όμως το Βέλγιο έκανε το καθήκον του και με το... παραπάνω απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, το διέλυσε με 5-0 με σούπερ καρέ Λουκάκου και τερμάτισε στην κορυφή του 6ου ομίλου.

Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Βέλγος φορ της Ρόμα, ο οποίος με τέσσερα γκολ σε 37 λεπτά μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο. Αρχικά άνοιξε το σκορ με σκαστή κεφαλιά στο 17΄, προτού ολοκληρώσει το καρέ με τρία γκολ μέσα σε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο (26΄- 37΄).

Ενδιάμεσα το Αζερμπαϊτζάν έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ισραφίλοφ στο 24΄, με τον Τροσάρ να προσθέτει ακόμα ένα γκολ στο β΄μέρος για να υπογράψει τον θρίαμβο.

Την ίδια ώρα η Σουηδία επικράτησε με 2-0 της Εσθονίας και τερμάτισε στην τρίτη θέση. Τα γκολ της νίκης σημείωσαν οι Κλαέσον (22΄) και Φόρσμπεργκ (55΄).