Προκριματικά Euro: Τεσσάρα - οξυγόνο για την Ιταλία, πήρε το ντέρμπι κορυφής η Ουγγαρία

Νίκος Κικίδης
italy

Με υπογραφή Μπεράρντι η Ιταλία έκανε το χρέος της απέναντι στη Μάλτα και επικράτησε με 4-0 για να ανέβει στη δεύτερη θέση. Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Ουγγαρία κόντρα στους Σέρβους.

3ος όμιλος

Η Ιταλία έκανε το χρέος της απέναντι στην αδύναμη Μάλτα, τη διέλυσε με 4-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου. Το δρόμο της νίκης άνοιξε ο Μποναβεντούρα με τρομερό σουτ στο παραθυράκι της εστίας (23΄), προτού αναλάβει δράση ο Μπεράρντι με δυο γκολ (45+1΄, 64΄) για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Φρατέσι στις καθυστερήσεις του αγώνα για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 για τους Ιταλούς που ξεπέρασαν τους Ουκρανούς στην ισοβαθμία.

7ος όμιλος

Το ντέρμπι κορυφής ανήκει στην Ουγγαρία. Με δυο γκολ στο α΄μέρος οι Ούγγροι επιβλήθηκαν με 2-1 της Σερβίας των Γκατσίνοβιτς, Ζίβκοβιτς (βασικοί) και Μλαντένοβιτς για να στρογγυλοκαθίσει στο... θρόνο του ομίλου. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Βάργκα στο 20΄, προτού ο Πάβλοβιτς φέρει το ματς στα ίσα από ασίστ του Ζίβκοβιτς στο 33΄. Η χαρά των Σέρβων ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, καθώς δευτερόλεπτα αργότερα ο Σάλαι επανέφερε το προβάδισμα για τους Ούγγρους. Κι αφού το VAR αρνήθηκε σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις γκολ ισοφάρισης από τον Μίτροβιτς, η Ουγγαρία κράτησε με... ζόρι το προβάδισμα και έκανε μεγάλο άλμα για την παρουσία της στην τελική φάση του Euro.

8ος όμιλος

Σημαντικό βήμα πρόκρισης μπόρεσε να κάνει η Δανία, η οποία επικράτησε 3-1 στην Κοπεγχάγη του Καζακστάν και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου της στους 16 βαθμούς, όσους έχει και η πρωτοπόρος Σλοβενία. Δυσκολεύουν τα πράγματα για τους Καζάκους που έμειναν τέσσερις βαθμούς μακριά από τις θέσεις πρόκρισης.

Μέσα σε λίγα λεπτά στο πρώτο μέρος έθεσαν γερές βάσεις νίκης οι Δανοί που στο 36' και τις καθυστερήσεις βρήκαν τα γκολ του 2-0 με τους Βιντ και Σκοβ.

Ο παίκτης της Χόφενχαϊμ μάλιστα διπλασίασε τα τέρματά του στο 48' και έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει το Καζακστάν ήταν να μειώσει με τον Βορογκόφσκι στο 58ο λεπτό.

Βόρεια Ιρλανδία - Σαν Μαρίνο 3-0
Σλοβενία - Φινλανδία 2-0
Δανία - Καζακστάν 3-1