ΠΑΟΚ: Ντεμπούτο με την αήττητη Κ19 ο 16χρονος Κωνσταντέλιας

Η πρωταθλήτρια ομάδα Κ19 του ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε αήττητη το πρωτάθλημα με τη νίκη της 4-0 επί του Παναιτωλικού το μεσημέρι της Τετάρτης (15/5) σε εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής.

Βαδίζοντας στα χνάρια της πρώτης ομάδας, τα παιδιά του Πάμπλο Γκαρσία και του Μίροσλαβ Σνάουτσνερ ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα υποδομών της Σούπερ Λίγκας δίχως ήττα! Οι μεγάλοι είχαν 26 νίκες και 4 ισοπαλίες, ενώ η ομάδα Νέων Κ19, ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με ακόμη καλύτερο ρεκόρ, μετά τη νίκη επί του Παναιτωλικού με 0-4, με 28 νίκες και 2 ισοπαλίες. Συνολικά συγκέντρωσε 86 βαθμούς από τους 90 διαθέσιμους, αφήνοντας βαθμούς σε δύο από τους 30 αγώνες (με Άρη και Αστέρα Τρίπολης).

Η ομάδα του ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Χατζηστραβό, μέσα σε δύο λεπτά (48’ και 49’) πέτυχε ακόμη δύο γκολ με τους Πανίδη και Δούμτση, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70’ από τον Γαϊτανίδη, μετά από ασίστ πάσα του νεαρού Γιάννη Κωνσταντέλια.

Ο 16χρονος, γεννημένος το 2003, μεσοεπιθετικός έκανε το ντεμπούτο του με την πρωταθλήτρια ομάδα Νέων Κ19 του «Δικεφάλου» και έδειξε πολλές από τις αρετές και τα προσόντα, που τον έχουν κάνει περιζήτητο για πολλές ευρωπαϊκές ομάδες.

Τα παιδιά των Γκαρσία και Σνάουτσνερ έφτασαν, αισίως, τα 48 σερί ματς στο πρωτάθλημα χωρίς ήττα (45 νίκες και 3 ισοπαλίες), έχοντας να χάσουν από τον Δεκέμβριο του 2017. Μέσα σε αυτά τα χρόνια κατέκτησαν δύο φορές το πρωτάθλημα υποδομών!