Μονπελιέ - Κλερμόν 1-1: Απόλυτη ισορροπία και μοιρασιά στην εξ αναβολής αναμέτρηση

Ακορ

Μονπελιέ και Κλερμόν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μονπελιέ και Κλερμόν στο «Stade de la Mosson», στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Υπενθυμίζουμε πως διεκόπη στο 90+1’ με το σκορ στο 4-2 λόγω ρίψης φωτοβολίδων, μια εκ των οποίων τραυμάτισε τον τερματοφύλακα της Κλερμόν, Μορί Ντιό. Η Γαλλική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα από την αρχή και κεκλεισμένων των θυρών.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Μαξίμ Γκοναλόνς, ο οποίος με έναν απίθανο «κεραυνό» νίκησε τον Μπεντζαμίν Λακόμτ για το 0-1. Η Μονπελιέ ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 87ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Τεζί Σεβανιέ, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ του αγώνα.