Μπέτις - Εσπανιόλ 3-1 παρ. (κ.α. 1-1)

Η Μπέτις επικράτησε 3-1 στην παράταση της Εσπανιόλ και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε λήξει 1-1 στην Καταλονία και έτσι η ρεβάνς ήταν ανοικτή. Αυτό επιβεβαιώθηκε στο 33' όταν η Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ με τον Λέο Μπαπτιστάο και κράτησε το 0-1 μέχρι το 76'. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση με τον Ζιοβάνι Λο Σέλσο και με το 1-1 ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρόκα της Εσπανιόλ είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Στην παράταση οι Ανδαλουσιάνοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και με γκολ των Σέρχιο Λεόν (95') και Μαντί (99') πήραν τη νίκη με 3-1 και την πρόκριση στους «4» του Copa del Rey.

*Από το 2005, όταν και το είχε κατακτήσει, πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Μπέτις.