Αλαβές – Βιγιαρεάλ 2-1

Οι Βάσκοι κάνουν απίθανη σεζόν και με γκολ στις καθυστερήσεις γύρισαν σε 2-1 το ματς με τη Βιγιαρεάλ, για να βρεθούν ξανά σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Οταν αρχές Οκτωβρίου νικούσε τη Ρεάλ, άπαντες σκέφτηκαν ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Ωστόσο, η Αλαβές έδειξε υποδεχόμενη τη Βιγιαρεάλ, ότι φέτος κάνει δίκαια απίθανο ξεκίνημα. Στο «Μεντιθορόθα» βρέθηκε να χάνει από το ' και το γκολ του Ζεράρ Μορένο. Μόνο που δεν παραιτήθηκε και κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-1 στις καθυστερήσεις.

Αρχικά ήταν ο Καγιέρι (51') που ισοφάρισε και ο Μπόρχα Μπαστόν έχοντας μόλις 15 δευτερόλεπτα στο γήπεδο, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 94'. Ετσι οι Βάσκοι βρέθηκαν και πάλι στο -1 από την κορυφή να συνεχίζουν να μάχονται. Ενδεικτικό είναι έχουν πάρει επτά βαθμούς με γκολ στις καθυστερήσεις σε τέσσερα διαφορετικά παιχνίδια. Οσο για το Κίτρινο Υποβρύχιο, αυτό έμεινε οριακά πάνω από τον υποβιβασμό, έχοντας τρεις ήττες σε καρέ αγώνων χωρίς επιτυχία.