Είχε ζόρι και... φαουλάρα η Ατλέτικο (vid)

Η Ατλέτικο ίδρωσε αρκετά στη Γαλικία, ήταν σε ακόμα ένα ματς κακή, αλλά η φαουλάρα του Τόμας στις καθυστερήσεις της έδωσε το τρίποντο (1-0) και την κράτησε ζωντανή στη μάχη του τίτλου.

Στο χειρότερο μομέντουμ επί εποχής Σιμεόνε η Ατλέτικο, η οποία στη Γαλικία πέτυχε μόλις τη δεύτερη νίκη της στα οκτώ τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Για να έρθει όμως η νίκη (1-0) κόντρα στη Λα Κορούνια χρειάστηκε, άγχος, ιδρώτας και μια φαουλάρα του Τόμας στις καθυστερήσεις. Η Ατλέτικο μείωσε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την κορυφή (με ματς περισσότερο) και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου. Κακή εμφάνιση, με τον Γκριζμάν να μένει εκτός ρυθμού και είναι χαρακτηριστικό πως δε σκόραρε σε έβδομο διαδοχικό ματς, το χειρότερο ρεκόρ του από τη στιγμή που πήγε στους Μαδριλένους. Ελάχιστες φάσεις στο ματς, με τη Ντεπορτίβο να είναι πιο κινητική, αλλά χωρίς ουσία. Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς... τελική προσπάθεια, με την Ατλέτικο να είναι η ομάδα που έχει δεχθεί τα λιγότερα γκολ στο πρωτάθλημα (δυο τέρματα). Η ομάδα του Σιμεόνε έκανε μόλις μια φάση, αυτή στις καθυστερήσεις, και με τη φαουλάρα του Τόμας πήρε μια μεγάλη νίκη.

Депортиво - Атлетико от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.