Αθλέτικ Μπιλμπάο - Τζιρόνα 3-2: Βλέπουν τετράδα οι Βάσκοι

Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 3-2 της Τζιρόνα, βρέθηκε στο -2 από την τετράδα, ενώ η Ρεάλ κράτησε τη διαφορά από τους Καταλανούς.

Η Αθλέτικ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην Τζιρόνα, επικράτησε 3-2 και βρέθηκε στο -2 από την τετράδα. Οι Βάσκοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους Καταλανούς, κάνοντας παράλληλα και... δώρο στη Ρεάλ, μιας και η «Βασίλισσα» διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας. Ο Μπερενγκέ στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Τσιγκάνκοβ στο 49' έφερε το ματς στα ίσα. Οι Βάσκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί, κυριάρχησαν και με γκολ των Μπερενγκέ στο 56' και Γουίλιαμς στο 60' πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Ερικ Γκαρθία στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-2 για την Τζιρόνα, η οποία προσπάθησε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει.