Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 1-1: Έσωσε τον βαθμό ο «καυτός» Μοράλες για το Κίτρινο Υποβρύχιο

Ιάσονας Θεριός
morales_villareal

Λίγες μέρες μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη, η Βιγιαρεάλ μπόρεσε, χάρη στο τέρμα του Μοράλες, να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Σεβίλλης.

Όρθια έφυγε από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» η Βιγιαρέαλ. Λίγες μέρες μετά την... αγχωτική νίκη της επί του Παναθηναϊκού (3-2) στο Europa League, η ομάδα του Μαρθελίνο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Σεβίλλης. Στη 12η θέση της La Liga ανέβηκε το Κίτρινο Υποβρύχιο, στη 15η παραμένουν οι Ανδαλουσιανοί, που ήθελαν πολύ τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ο Σάλας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 75ο λεπτό, ωστόσο ο Μοράλες δύο λεπτά μετά ισοφάρισε και έδωσε συνέχεια στο φοβερό σερί του. Ο Ισπανός επιθετικός δείχνει πλήρως αναγεννημένος υπό τις οδηγίες του Μαρθελίνο και στα τρία του τελευταία παιχνίδια μετρά 7 γκολ και 1 ασίστ.

Ο Μπρέρετον Ντίας πίστεψε πως χάρισε στο Κίτρινο Υποβρύχιο τη νίκη στις καθυστερήσεις, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.