Σεβίλλη - Έλτσε 3-0: Καθάρισε από το πρώτο μέρος και... πήρε ανάσα

Ιάσονας Θεριός

Πολύτιμο τρίποντο κατάφερε να πάρει η Σεβίλλη που, «ξεμπερδεύοντας» από το πρώτο μέρος, νίκησε την ουραγό Έλτσε με 3-0 και πλέον βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη υποβιβασμού.

Η Σεβίλλη έχει σφυγμό! Η ομάδα του Σαμπάολι έφτασε στη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη La Liga και επικρατώντας με 3-0 εντός έδρας της ουραγού Έλτσε μπόρεσε να πάρει... ανάσα, αφού ανέβηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν επί της ουσίας να «κλειδώσουν» το τρίποντο από το πρώτο 45λεπτο. Στο 29' ο Εν Νεσίρι με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 41' ο Μπίγκας είδε την κόκκινη κάρτα, απλοποιώντας τα πράγματα για τους γηπεδούχους.

Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, ο Ακούνια από κοντά έδωσε στην ομάδα του αέρα δύο τερμάτων. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής ο Εν Νεσίρι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 3-0, σκορ που, παρά τις καλές στιγμές των Σεβιγιάνων στην επανάληψη, παρέμεινε μέχρι το τέλος.