Κύπελλο Ιταλίας: Πρόκριση στους «16» για Τζένοα και Πάρμα

Νίκος Κικίδης

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισαν Τζένοα και Πάρμα, αποκλείοντας Ρετζιάνα και Λέτσε αντίστοιχα.

Πρόκριση με ανατροπή και... παράταση για τη Τζένοα, η οποία μετά την ισορροπία στα 90 λεπτά (1-1) χρειάστηκε το έξτρα ημίωρο για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ρετζιάνα και να κλειδώσει μια θέση τους «16» του Coppa Italia. Παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με τον Ντζαμάνκα (37'), οι Γενοβέζοι ισοφάρισαν με τον Χαπς στο β΄μέρος και ολοκλήρωσαν τη δουλειά στο 99΄της παράτασης με τον Γκούντμουντσον.

Μαζί της στους «16» θα βρεθεί και η Πάρμα του Ζαγαρίτη (πέρασε αλλαγή στο 62΄), επικρατώντας με 4-2 της Λέτσε σε ένα χορταστικό ματς. Σομ και Μπόνι έγραψαν το 2-0 για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, όμως τα γκολ των Πίκολι (54΄) και Στρεφέτσα (76΄) επανέφεραν την ισορροπία. Παρόλα αυτά η Πάρμα επέμεινε και δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις, με το αυτογκόλ του Μπόνγκρασιτς και τον γκολ του Μαν να υπογράφουν το τελικό αποτέλεσμα.