Μια αγωνιστική κεκλεισμένων στον Παναιγιάλειο μετά την εισβολή οπαδού στον αγωνιστικό χώρο

Βύζας-Παναιγιάλειος

Με μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών τιμωρήθηκε στην Γ' Εθνική ο Παναιγιάλειος για το περιστατικό που συνέβη στο εκτός έδρας ματς με τον Βύζαντα Μεγάρων.

Συγκεκριμένα οπαδός του Παναιγιάλειου τη στιγμή της επίτευξης του γκολ της ομάδας του μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και πανηγύρισε με τους παίκτες.

Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι για 11 λεπτά και η ΔΕΑΒ με ανακοίνωσή της επέβαλε την ποινή κεκλεισμένων των θυρών για μια αγωνιστική στην ομάδα του Αιγίου.

Ο Παναιγιάλειος επικράτησε με 2-0 στη συγκεκριμένη αναμέτρηση κλειδώνοντας την παραμονή.

Δείτε το περιστατικό στο παρακάτω βίντεο από το 01:29:30:

Η ανακοίνωση της ΔΕΑΒ:

"Η Διαρκής Επιτροπή Αντιμετώπισης της Βίας (ΔΕΑΒ) ανακοινώνει ότι:

Επιβλήθηκε σε βάρος του αθλητικού σωματείου με την επωνυμία «ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ Γ.Σ.» η διοικητική κύρωση της διεξαγωγής μίας (1) αθλητικής συνάντησης ως γηπεδούχου χωρίς την παρουσία θεατών σε οποιαδήποτε Εθνική Διοργάνωση, καθόσον οπαδός αυτού εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, κατά την διεξαγωγή του αγώνα ποδοσφαίρου για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής μεταξύ των ομάδων ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ –ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ την 31/3/2024 στο Δημοτικό Γήπεδο Μεγάρων, με αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα για έντεκα (11) λεπτά.

Κατ’ εφαρμογή του άρθρου 1Α παρ. 2, 4 και 7 του ν. 4326/2015, όπως προστέθηκε με το άρθρο 10 του ν. 5085/2024".