FA Cup: «Λύγισε» τη Σάντερλαντ η Φούλαμ, «κλείδωσαν» τα ζευγάρια των «16»

Ιάσονας Θεριός

Η Φούλαμ έκανε τη δουλειά και νίκησε με 3-2 τη Σάντερλαντ εκτός έδρας, βάζοντας το τελευταίο κομμάτι στο... παζλ της φάσης των «16» του FA Cup.

Μπορεί στο πρώτο παιχνίδι η Φούλαμ να μην κατάφερε να αποκλείσει από το Κύπελλο Αγγλίας τη Σάντερλαντ της Championship, μένοντας στο 1-1 στο «Craven Cottage». Στην έδρα των Μαύρων Γατών ωστόσο, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έκανε το καθήκον της και νικώντας με 3-2, πήρε το εισιτήριο για τους «16». Ο Γουίλσον με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, ενώ στο 59' ο Περέιρα διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Οι Κλαρκ και Μπένετ βρήκαν δίχτυα στο 77' και το 90+2' αντίστοιχα, αλλά το γκολ του Κουρζάβα από το 82ο λεπτό είχε «κλειδώσει» την πρόκριση για τη Φούλαμ.

Κάπως έτσι λοιπόν, έγιναν γνωστά όλα τα ζευγάρια της φάσης των «16» του FA Cup.