Την Κυριακή (02/12) στις 13:00 η κλήρωση των προκριματικών του EURO

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

Την Κυριακή (02/12) στις 13:00 η κλήρωση των προκριματικών του EURO

Την Κυριακή (02/12) στις 13:00 η κλήρωση των προκριματικών του EURO

Στο Δουβλίνο την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου στις 13:00 θα διενεργηθεί η κλήρωση της προκριματικής φάσης του EURO 2020, με τους Βαγγέλη Γραμμένο, Αλέξη Δέδε, Άγγελο Μπασινά και Άγγελο Αναστασιάδη να εκπροσωπούν την ΕΠΟ.

Ωρα... EURO θα σημάνει στο Δουβλίνο την Κυριακή Δεκεμβρίου, με την κλήρωση των προκριματικών του EURO 2020 να διαμορφώνει τους ομίλους για την τελική φάση.

Την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία εκπροσωπούν στην πρωτεύουσα της Ιρλανδίας ο πρόεδρος της ΕΕ κ. Ε. Γραμμένος, ο εκτελεστικός γραμματέας κ. Α. Δέδες, ο τεχν. διευθυντής των Εθνικών Ομάδων κ. Α. Μπασινάς και ο ομοσπονδιακός τεχνικός κ. Α. Αναστασιάδης.

Η διοργάνωση έχει επετειακό χαρακτήρα και θα διεξαχθεί σε 12 διαφορετικές χώρες. Όσον αφορά τα γκρουπ δυναμικότητας, αυτά σχηματίστηκαν μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της πρώτης φάσης του UEFA Nations League, με την Εθνική Ελλάδας να συμπεριλαμβάνεται στο 4ο γκρουπ.

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ

1ο γκρουπ: Ελβετία, Πορτογαλία, Ολλανδία, Αγγλία, Βέλγιο, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Πολωνία

2ο γκρουπ: Γερμανία, Ισλανδία, Βοσνία, Ουκρανία, Δανία, Σουηδία, Ρωσία, Αυστρία, Ουαλία, Τσεχία

3ο γκρουπ: Σλοβακία, Τουρκία, ΕΙΡΕ, Β. Ιρλανδία, Σκωτία, Νορβηγία, Σερβία, Φινλανδία, Βουλγαρία, Ισραήλ

4ο γκρουπ: Ουγγαρία, Ρουμανία, ΕΛΛΑΔΑ, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κύπρος, Εσθονία, Σλοβενία, Λιθουανία, Γεωργία

5ο γκρουπ: πΓΔΜ, Κόσοβο, Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Καζακστάν, Μολδαβία, Γιβραλτάρ, Νησιά Φερόε

6ο γκρουπ: Λετονία, Λιχτενστάιν, Ανδόρα, Μάλτα, Σαν Μαρίνο.

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΚΛΗΡΩΣΗ

Οι τέσσερις ομάδες που τερμάτισαν πρώτες στην League Α του Nations League (Ελβετία, Πορτογαλία, Ολλανδία, Αγγλία) θα κληρωθούν ως επικεφαλής στους προκριματικούς ομίλους Α, B, C, D, έτσι ώστε να έχουν δύο κενές ημερομηνίες και να διεκδικήσουν τον τίτλο του Nations League τον προσεχή Ιούνιο.

Οι υπόλοιπες ομάδες του 1ου Γκρουπ θα κληρωθούν επικεφαλής στους ομίλους E-J. Οι ομάδες του 2ου, 3ου, 4ου και 5ου θα κληρωθούν από μία στους δέκα ομίλους και οι ομάδες του 6ου γκρουπ θα κληρωθούν στους ομίλους των έξι ομάδων (F-J).

Οι δύο καλύτερες ομάδες στη βαθμολογία κάθε ομίλου θα προκριθούν απευθείας στο EURO 2020 και οι υπόλοιπες 4 θέσεις, για να συμπληρωθούν οι 24 των τελικών, θα καταληφθούν από τις νικήτριες στα play-offs του Nations League.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ-ΚΛΕΙΔΙΑ

02/12/2018: Κλήρωση προκριματικών EURO 2020 (European Qualifiers) στο Δουβλίνο 21/03/2019: Έναρξη European Qualifiers

22/11/2019: Κλήρωση European Qualifiers play-offs (από ομάδες Nations League) 01/12/2019: Κλήρωση UEFA EURO 2020

26/03/2020: Αγώνες European Qualifiers play-offs

01/04/2020: Πρόσθετη κλήρωση για τελικά (αν απαιτείται μετά τα play-offs) 12/06/2020: Έναρξη EURO 2020 (Stadio Olimpico – Ρώμη)

12/07/2020: Τελικός EURO 2020 (Wembley Stadium - Λονδίνο)

Η κλήρωση θα καλυφθεί ζωντανά από τον επίσημο δικτυακό τόπο της UEFA και τηλεοπτικά στην Ελλάδα από την Cosmote Sport 3.

Best of internet