Europa League: Μοναδική απόλυτη η Λεβερκούζεν, η Σλάβια πήρε την πρωτιά από τη Ρόμα (vid)

Βασίλης Μπαλατσός
Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβεκούζεν νίκησε τη Μόλντε με 5-1 και είναι η μοναδική ομάδα των ομίλων του Europa League που έκανε το 6Χ6. Απευθείας στους «16» η Σλάβια, στα play-offs η Ρόμα. Ήττα της Λίβερπουλ στο Βέλγιο.

5ος όμιλος

Ανώδυνη ήττα στο φινάλε των ομίλων για τη Λίβερπουλ, μιας και δεν ήταν ικανή να της στερήσει την πρωτιά. Στο Βέλγιο η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ επικράτησε 2-1 των Reds που έδειχναν να έχουν το μυαλό τους στο ντέρμπι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και μοιραία παραδόθηκαν στις ορέξεις των γηπεδούχων. Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ στο 32΄, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν οκτώ λεπτά αργότερα με τον Κουάνσα. Η χαρά της Λίβερπουλ ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, με την Ουνιόν να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο 43΄με τον Πουέρτας και να πανηγυρίζει μια νίκη... πρεστίζ, μιας και δεν της αρκούσε για να συνεχίσει στο Europa League.

Από την πλευρά της άλλωστε η Τουλούζ έκανε το καθήκον της στην έδρα της Λίντσερ και απέδρασε με διπλό πρόκρισης (1-2). Ο Νταλινγκά άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους, προτού οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν στο 61΄με τον Λιούμπισιτς. Στο 83΄ο Σουάζο ωστόσο καθάρισε για τους φιλοξενούμενους που πήραν τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για τα play-off της διοργάνωσης.

7ος Όμιλος

H Σλάβια Πράγας έκανε το... καθήκον της, υπέταξε με 4-0 τη Σερβέτ και πέρασε στους «16» του Europa League ως πρώτη του ομίλου. Από την πλευρά της η Ρόμα επικράτησε της Σέριφ στο «Ολίμπικο» με 3-0 και ως δεύτερη θα αγωνιστεί στα play-offs των «16». Πριν την αγωνιστική η Σέριφ είχε εξασφαλίσει την τρίτη θέση.

Στην Πράγα ο Ντουντέρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 16'. Στο 25' ο Φρικ απέκτουσε το σουτ του Βάλεμ, ο Σραντς πήρε το ριμπάουντ κι εξ επαφής έκανε το 2-0. Στο 30' ο Χίτιλ σκόραρε το τρίτο γκολ της ομάδας του και στο 39' έκανε το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στη Ρώμη ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ στο 11' μετά από γύρισμα του Ζαλέφσκι. Στο 32' ο Πολωνός μπακ - χαφ έβγαλε τη σέντρα και ο Μπελότι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Στο 90+3’ ο Πιζίλι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

8ος όμιλος

Δεν σταματάει πουθενά η Λεβερκούζεν! Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο γιόρτασε την πρόκριση στους «16» του Europa League με πάρτι κόντρα στην Μόλντε, την οποία διέλυσε με 5-1 και την άφησε εκτός διοργάνωσης για να υπογράψει παράλληλα το απόλυτο στους ομίλους. Ο Σικ με δυνατό σουτ στη γωνία άνοιξε το σκορ για τη Λεβερκούζεν, ο Ταπσόμπα έκανε το 2-0 στο 22΄και τρία λεπτά αργότερα το αυτγκόλ του Έλινγκσεν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το πάρτι των Γερμανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους Χλόζεκ (60΄) και Εμπαμπά (70΄)να γράφουν το 5-0, προτού η Μόλντε πετύχει το γκολ της τιμής στο 76 διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Στα play-off του Europa League θα συνεχίσει η η Καραμπάγκ, η οποία νίκησε με 2-0 τη Χάκεν και σε συνδυασμό με την ήττα της Μόλντε προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Μόλις στο 1΄ο Λεάντρο Ανδράδε άνοιξε το σκορ για τους Αζέρους, προτού ο Μπενζιά σφραγίσει τη νίκη - πρόκριση με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Λεβερκούζεν - Μόλντε 5-1
Καραμπάγκ - Χάκεν 2-0

1. Λεβερκούζεν 6 (19-3) 18
2. Καραμπάγκ 6 (7-9) 10
3. Μόλντε 6 (12-12) 7
4. Χάκεν 6 (3-17) 0