Conference League: Δεν ήταν αρκετός ο Παυλίδης για την Άλκμααρ, «φρένο» στη Φενέρ από τη Λουντογκόρετς (vid)

Επιμέλεια: Newsroom
pavlidis_aston_villa

Παρ'ότι ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε ξανά, η Άλκμααρ γνώρισε την ήττα με ανατροπή από την Άστον Βίλα (2-1) και είδε τις πιθανότητες πρόκρισής της να λιγοστεύουν. Έχασε την ευκαιρία να τσεκάρει το εισιτήριό της η Φενερμπαχτσέ, ήττα 2-0 από τη Λουντογκόρετς.

1ος όμιλος

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν στο... ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου Σλόβαν Μπρατισλάβας και Λιλ στη Σλοβακία, με τις δύο ομάδες βέβαια να συνεχίζουν στη 2η και την 1η θέση του γκρουπ αντίστοιχα. Ο Γκόμες άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους στο 52', ο Σάβριτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 80'.

Ζωντανή για την πρόκριση έμεινε η Ολίμπια Λιουμπλιάνας που χάρη στα γκολ των Σουαλεχέ και Νούκιτς επικράτησε 2-0 της Κλάκσβικ των δέκα παικτών.

2ος όμιλος

Το νικηφόρο σερί συνεχίζεται για τη Γάνδη! Αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην αξιόμαχη Μπρέινταμπλικ, οι Βέλγοι δραπέτευσαν με τρίποντο ανατροπής (2-3) και φούλαραν για πρόκριση στην επόμενη φάση. Παρά το γκολ του Ορμπάν στο 6΄οι Ισλανδοί γύρισαν μέσα σε δυο λεπτά το ματς χάρη σε ντοπιέτα του Σβάνθορσον (16΄-18΄). Ο Ορμπάν ωστόσο το πήρε πάνω του και με δυο γκολ στο β΄μέρος ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ τρικ και την ανατροπή των φιλοξενούμενων.

Από κοντά ακολουθεί και η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε 3-1 επί της Ζόρια και βρέθηκε στο -4 από την κορυφή με ματς λιγότερο. Ο Λούκασεν άνοιξε το δρόμο της νίκης στο 7΄, με τα δυο γκολ του Πέρετς πριν από το ημίχρονο να κλειδώνουν το τρίποντο. Το μόνο που κατάφερε η Ζόρια ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Αλεφιρένκο.

4ος όμιλος

Στην κορυφή του γκρουπ επέστρεψε η Μπριζ, η οποία επικράτησε 2-0 της Λουγκάνο εντός έδρας κι εξασφάλισε το εισιτήριό της για τα νοκ-άουτ του Conference League. Ο Τιάγκο άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους στο 62' και ο Φανάκεν στις καθυστερήσεις κλείδωσε το τρίποντο

5ος όμιλος

Ο «καυτός» Βαγγέλης Παυλίδης δεν ήταν αρκετός για την Άλκμααρ που είδε τις πιθανότητές της για πρόκριση στα νοκ-άουτ να λιγοστεύουν. Ο Έλληνας φορ με άψογο πλασέ συνέχισε το σερί του κι άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς μέσα στο «Βίλα Παρκ», όμως η Άστον Βίλα με γκολ των Ντιέγκο Κάρλος και Γουότκινς έκανε την ανατροπή και το μεγάλο βήμα πρόκρισης.

8ος όμιλος

Την ευκαιρία να «κλειδώσει» από σήμερα την παρουσία της στα νοκ-άουτ του Conference League έχασε η Φενερμπαχτσέ, που είδε τη Λουντογκόρετς να της σπάει εντός έδρας το νικηφόρο σερί. Οι Βούλγαροι επικράτησαν 2-0 κι έμειναν ζωντανοί στο κόλπο της πρόκρισης. Ο Πιοτρόφσκι άνοιξε το σκορ στο 18' και ο Ρουάν Σέκο στις καθυστερήσεις έβαλε το... περιτύλιγμα στο τρίποντο.

Λουντογκόρετς - Φενερμπαχτσέ 2-0
Νόρτζελαντ - Τρνάβα 1-1