Ουγγαρία - Κροατία 2-1

Μεγάλη νίκη επί της Κροατίας (2-1) για την Ουγγαρία, την ίδια ώρα που το Ισραήλ επικρατούσε της Αυστρίας (4-2) και η Σκωτία περνούσε από το Σαν Μαρίνο (0-2).

Η νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν με... μόνο 2-1 πριν λίγες μέρες, ήταν τελικά καμπανάκι ότι τα πράγματα στην Κροατία δεν είναι και τόσο καλά. Κάτι που μάλλον επιβεβαιώθηκε μετά την ήττα με το ίδιο σκορ από την Ουγγαρία, η οποία πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στα προκριματικά του Euro 2020. Μια νίκη που γίνεται ακόμη μεγαλύτερη για τους Μαγυάρους λόγω του τρόπου με τον οποίο ήρθε. Με ανατροπή δηλαδή, αφού από το 13' ήταν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Ρέμπιτς από κοντά (0-1). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ιδανικά και ισοφάρισαν στο 34' με το σουτ του Σαλάι από πλάγια εντός περιοχής, για να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση στο 76', όταν ο Πατκάι, μετά την εκτέλεση κόρνερ, νίκησε αρχικά τον Λέοβατς και στη συνέχεια τον Κάλινιτς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1 μέσα σε αποθέωση. Για τον ίδιο όμιλο νωρίτερα η Ουαλία είχε κερδίσει με 1-0 την Σλοβακία.

Νίκες για Ισραήλ και Σκωτία
Μεγάλη νίκη πέτυχε το Ισραήλ επί της Αυστρίας, που μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές παραμένει χωρίς βαθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ζάχαβι, που μετά το γκολ του στο 1-1 με την Σλοβενία, έκανε χα τρικ. Ο Αρναούτοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 8’, όμως η ανατροπή είχε έρθει μέχρι το ημίχρονο.

Ο Ζάχαβι αρχικά ισοφάρισε στο 34’ και στο 45’ έκανε το 2-1 για τους Ισραηλινούς. Τόσα λεπτά χρειάστηκαν και στην επανάληψη για να τελειώσουν τα πάντα, με τον Ζάχαβι στο 55’ να κάνει το 3-1 και τον Νταμπούρ στο 66’ το 4-1. Το μόνο που κατάφεραν οι Αυστριακοί ήταν να μειώσουν ξανά με τον Αρναούτοβιτς στο τελικό 4-2.