Ο Ράμος «έκλεψε» ένα ιστορικό ρεκόρ από τον Ροδρίγκο!

Αντώνης Σαούλης

Κι όμως εάν ο Σέρχιο Ράμος άφηνε το πέναλτι στον νεαρό Βραζιλιάνο, ο Ροδρίγκο θα πετύχαινε ένα εκπληκτικό ρεκόρ στην ιστορία του Champions League.

To κοινό στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου το ζητούσε. Να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο Κρος, ο Ροντρίγκο. Ο νεαρός Βραζιλιάνος είχε προλάβει να σκοράρει στο 4' και στο 7' και του δινόταν μια τεράστια ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ στα πρώτα 14' του αγώνα.

Κάτι το οποίο δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στην ιστορία του Champions League. Να σκοράρει κάποιος τόσο γρήγορα από την έναρξη του αγώνα χατ τρικ. Η καλύτερη επίδοση είναι το μακρινό 1996. Ρόζενμποργκ-Μίλαν 1-4 όταν ο Μάρκο Σιμόνε είχε σημειώσει τρία γκολ στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα. Ο Ροδρίγκο εάν έπαιρνε το πέναλτι κι ευστοχούσε θα κατέρριπτε το συγκεκριμένο ρεκόρ κατά 10 λεπτά.

Ομως τελικά ο Σέρχιο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε κι άφησε τον Ροδρίγκο να πετύχει το χατ τρικ του στο τέλος του αγώνα.

Πάντως ακόμα κι αν σημείωνε χατ-τρικ ο Ροδρίγκο στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα δεν θα ήταν το πιο γρήγορο στην ιστορία του Champions League. Για την ακρίβεια δεν θα ήταν καν στο top5.

Ποια είναι αυτά;
Σε 8 λεπτά: Μπαφέτιμπο Γκομίς (Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Λιόν 1-7, 07/12/2011)
Σε 9 λεπτά: Μάικ Νιούελ (Μπλάκμπερν-Ρόζενμποργκ, 06/12/1995)
Σε 11 λεπτά: Ραχίμ Στέρλινγκ (Σίτι-Αταλάντα 5-1, 22/10/2019)
Σε 11 λεπτά: Κριστιάνο Ρονάλντο (Ρεάλ Μαδρίτης-Μάλμε, 08/12/2015)
Σε 12 λεπτά: Λουίζ Αντριάνο (ΜΠΑΤΕ-Σαχτάρ 0-7, 21/10/2014)

Ο Μάικ Νιούελ έχει το ρεκόρ του πιο γρήγορου τέλειου χατ-τρικ. Σκόραρε με το αριστερό με το δεξί και με το κεφάλι. Το χατ-τρικ του Στέρλινγκ έγινε σε 11 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα ενώ του Κριστιάνο σε 11 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα και γι' αυτό είναι πιο πάνω ο Αγγλος.