Λιλ – Νις 4-0

Η εντυπωσιακή πορεία της Λιλ συνεχίστηκε με εκπληκτική εμφάνιση και νίκη με 4-0 επί της Νις.

Η Λιλ έκανε ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση, διέλυσε τη Νις με 4-0 και συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της Ligue 1. Οι παίκτες του Γκαλτιέ δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 7’ με τον Λεάο.

Οι λιλουά ήταν καταιγιστικοί, έχασαν και άλλες ευκαιρίες, είχαν δοκάρι και στο 37’ ο Πέπε με εντυπωσιακή κούρσα και άψογο πλασέ έκανε το 2-0. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και στο 75’ ο Μπάμπα έκανε το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ρεμί, κάνοντας το 4-0 στις καθυστερήσεις, έχοντας και δοκάρι λίγα λεπτά νωρίτερα. Οι νισουά είχαν μείνει με 10 παίκτες από το 89', όταν αποβλήθηκε ο Μελού με απευθείας κόκκινη με τη βοήθεια του VAR για επικίνδυνο μαρκάρισμα.