Βέρντερ Βρέμης – Χέρτα 0-0

Η Βέρντερ ήταν καλύτερη, έχασε μεγάλες ευκαιρίες, αλλά κόλλησε στο 0-0 με την Χέρτα και παραμένει στην τελευταία τριάδα.

Η Βέρντερ έχασε από τα χέρια της μία υπερπολύτιμη νίκη, καθώς είδε τον 20χρονο Τορουναρίγκα, που πέρασε στο 22’ στη θέση του τραυματία Λούστενμπεργκερ, να κάνει μεγάλη εμφάνιση στο κέντρο της άμυνας και να κρατάει το 0-0 μέχρι το τέλος. Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, αλλά σπατάλησαν όλες τις ευκαιρίες τους.

Ο Γκόντορφ είχε δοκάρι μόλις στο 2’, ενώ Αουγκούστινσον (23’) και Κρούζε (41’, 45’) δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Το γκολ ήρθε για την Βέρντερ στο 10΄με τον Έγκεσταϊν, αλλά ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR… Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, ο Γκόντορφ είχε και δεύτερο δοκάρι στο 68’, ενώ ο Τορουναρίγκα έσωσε στη γραμμή στις καθυστερήσεις την προσπάθεια του Έγκεσταϊν.