Άγιαξ - Ουτρέχτη 3-2

Κώστας Ζάλιαρης

Βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ κόντρα στην εικόνα που είχε διαμορφωθεί στην αναμέτρηση με την Ουτρέχτη, ωστόσο, ο Άγιαξ πήρε τη νίκη με το τελικό 3-2 για την 8η αγωνιστική της Eredivisie.

Ο εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ, είδε τον Κονμπόι να σκοράρει στο 27ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Γιασίν και παρά την αρχική του κυριαρχία στο γήπεδο, έπρεπε να.. ανεβάσει ακόμα περισσότερες στροφές για να βρει απαντήσεις.

Με την έναρξη της επανάληψης ευτύχησε στο 47' να δει τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας από το αυτογκόλ του Λέουβιν από τον οποίο άλλαξε πορεία η μπάλα σε γέμισμα του Γιούνες για το 1-1.

Οι Κλάασεν, Ντόλμπεργκ και Τραορέ έχασαν ευκαιρίες, ο κόσμος του Άγιαξ είχε αρχίσει ν' αγχώνεται και να σκέφτεται πως ερχόταν απώλεια βαθμών, όμως η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σόνε στο 79' για χέρι του Ρίκο και το γκολ του Ζίγιεκ, ξεκαθάρισαν την κατάσταση για την κατάκτηση της νίκης.

Η Ουτρέχτη μείωσε στο τελικό 3-2 με τον φαν ντερ Μάαρελ στις καθυστερήσεις.

Αυτή, ήταν η 7η διαδοχική νίκη για τον Άγιαξ σε όλες τις διοργανώσεις.