Ρόμα - Σαμπντόρια 3-2

Με τον Φραντσέσκο Τότι να δίνει ασίστ και να βάζει γκολ στις καθυστερήσεις με πέναλτι η Ρόμα γύρισε το ματς με την Σαμπντόρια στο Olimpico το οποίο είχε διακοπεί λόγω έντονης βροχόπτωσης (3-2).

Αν και βρέθηκε κοντά σε δεύτερη σερί απώλεια στην Serie A, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη σε βάρος της Σαμπντόρια που γύρισε το ματς στο πρώτο μέρος αλλά δεν πήρε στο τέλος ούτε βαθμό. Στο 8' άνοιξαν το σκορ οι Giallorossi όταν ύστερα από προσπάθεια του Περότι ο Σαλάχ με κεφαλιά έκανε το 1-0, το οποίο δεν έμεινε για πολύ αφού ο Λουίς Μουριέλ με τρομακτικό βολέ μέσα από την περιοχή τίναξε δυνατά τα δίχτυα του Σένζι (1-1). Ο keeper των γηπεδούχων σταμάτησε τον σκόρερ στην επόμενη φάση, όμως στο 41' δεν αντέδρασε σωστά και επέτρεψε στον Κουαλιαρέλα να κάνει το 1-2 από κοντά. Αφού οι ουρανοί άνοιξαν και το ματς διακόπηκε και άρχισε ξανά, η Σαμπ λίγο έλειψε να κάνει το 1-3 όμως στο 61' μετά την εξαιρετική πάσα του Τότι ο Τζέκο εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση της φάσης από τον Βινιάνο και ισοφάρισε σε 2-2. Στις καθυστερήσεις ο Βόσνιος προσπάθησε να γυρίσει μέσα στην περιοχή και έπεσε υπό την πίεση του Σκρίνιαρ χωρίς να υπάρχει πέναλτι, όμως ο Τζακομέλι έδειξε τη βούλα και ο Τότι δεν αστόχησε για το 3-2 στο 93'.