Αποκλεισμός για την ΑΕΚ Λάρνακας (vid)

Βαριά ήττα με 3-0 από τη Σλόβαν Λίμπερετς υπέστη η κυπριακή ομάδα και έμεινε εκτός Europa League με το συνολικό σκορ στο 4-0.

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο δύσκολο εγχείρημα να κάνει την ανατροπή στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς. Είχε ηττηθεί 0-1 στο πρώτο ματς και τώρα γνώρισε πιο βαριά ήττα με 3-0. Εκείνος που της έκανε τη ζημιά, ήταν ο Γιαν Σίκορα. Ο Τσέχος φορ σημείωσε χατ τρικ πριν το ημίχρονο (8', 15', 41') και όλα τα γκολ του τα έβαλε στην πλάτη της κυπριακής άμυνας.

Τα άσχημα όμως για την ομάδα της Λάρνακας συνεχίστηκαν και στο φινάλε. Είχε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Ντουμπράφκα απέκρουσε το πέναλτι του Τομάς (89'), ενώ ένα λεπτό αργότερα έμεινε με παίκτη λιγότερο από την αποβολή του Μουρίγιο για διαμαρτυρία.