Ακτή Ελεφαντοστού - Γκάνα 0-0 (παράταση 0-0, 9-8 πέναλτι)

Η Ακτή Ελεφαντοστού κατέκτησε το δεύτερο Copa Africa της ιστορίας της μετά τη νίκη 9-8 επί της Γκάνας στα πέναλτι.

Οι Ελέφαντες έβαλαν τέλος στην αναμονή 23 ετών μετά τη χιτσκοκική επικράτηση σε βάρος της Γκάνας στην ρώσικη ρουλέτα. Η ομάδα του Ερβέ Ρενάν έχασα τα δύο πρώτα πέναλτι, όμως βρήκε τον τρόπο να νικήσει 9-8 με τον τερματοφύλακα, Μπάρι να αποκρούει την εκτέλεση του Ραζάκ και να ευστοχεί στη δική του. Κοινό σημείο στις δύο κούπες της Ακτής, ότι και το 1992 -όταν πήρε τον πρώτο τίτλο- είχε επιβληθεί της Γκάνας, εκείνη τη φορά με 11-10 στα πέναλτι. Αυτή είναι η 5η φορά που Γκάνα φτάνει στον τελικό χωρίς να σηκώσει την κούπα.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες για την ποιότητά του στα 120 λεπτά που διήρκεσε μαζί με τον έξτρα χρόνο της παράτασης. Τουρέ και Μπονί ξεχώριζαν για την Ακτή με τους Γκανέζους να έχουν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάν Ατσού. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτάσει όμως στο γκολ, παρά την προσπάθεια του πρώτου στα πρώτα λεπτά που σταμάτησε στον Μπριμά και τη σέντρα του τελευταίου στον Γκίαν Ασαμόα, ο οποίος αστόχησε προ του τερματοφύλακα των «Ελεφάντων».