Asian Cup: Στην τρίτη θέση τα Η.Α.Ε. (gTV)

Στην τρίτη θέση του Asian Cup τερμάτισαν τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, που επικράτησαν 3-2 του Ιράκ στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Οι Άραβες πήραν από τη νίκη από τους πρωταθλητές του 2007, σε ένα θεαματικό παιχνίδι, που ουσιαστικά ολοκληρώθηκε στο 55ο λεπτό, όταν ο Αχμάντ Ιμπραχίμ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για ανατροπή στην μεγάλη περιοχή, μετά το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Ιράκ. Ο Αλί Αχμέντ Μαμπκχούτ ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας το τελικό 3-2.

Οι Άραβες είχαν προηγηθεί στο 16’ με τον Αχμέντ Κχαλίλ, όμως οι Ιρακινοί έκαναν την ανατροπή και με γκολ των Σαλίμ (28’) και Κχαλάφ (42’) πήραν το προβάδισμα, που όμως κράτησαν μόλις εννέα λεπτά, καθώς στο Κχαλίλ και πάλι ισοφάρισε σε 2-2.