Φράιμπουργκ - Ανόβερο 2-2

Λευτέρης Ντανοβασίλης

Ο Χοσέλου σκόραρε στις καθυστερήσεις και η Φράιμπουργκ, που έμεινε στο 2-2 με το Ανόβερο, δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από τον πάτο.

Η Φράιμπουργκ κρατούσε στα χέρια της τη νίκη, που θα την έδινε τη δυνατότητα να τελειώσει τον πρώτο γύρο εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, όμως με γκολ του Χοσέλου στο 90+3’ το Ανόβερο έφυγε με ισοπαλία 2-2 από το Schwarzwald-Stadion και άφησε τους γηπεδούχους στον πάτο της βαθμολογίας στην ισοβαθμία με την Ντόρτμουντ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Σωστή κυκλοφορία, οργανωμένες επιθέσεις και δύο δοκάρια, όμως το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 1-0. Ο Μπούρκι κράτησε όρθια τη Φράιμπουργκ στο πλασέ του Χοσέλου (14’), ενώ στη συνέχεια σώθηκε δύο φορές από το αριστερό κάθετο δοκάρι του. Αρχικά στην κεφαλιά του Μπριάν στο 24’ και στη συνέχεια στο σουτ του Χοσέλου στο 34’. Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει μόλις δύο φορές με τις μακρινές προσπάθειες των Νταρίντα (15’) και Σμιντ (36’), όμως στο τέλος κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο γκολ. Στο 45’ μετά από προσπάθεια και γύρισμα του Γκίντερ από αριστερά, ο Φραντς με πλασέ στην κίνηση ολομόναχος στην περιοχή έκανε το 1-0.

Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ήταν καλύτεροι, κρατώντας τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία του Μπούρκι. Ήταν η σειρά τους, μάλιστα, να έχουν δύο δοκάρια, αρχικά στο 46’ με τον Κλάους, όταν στην εξέλιξη της φάσης ο Τσίλερ έβγαλε δύσκολα και το σουτ του Νταρίντα, και στη συνέχεια στο 60’. Ο Μεχμέντι έκανε το μακρινό σουτ, ο Τσίλερ αιφνιδιάστηκε, βρήκε λίγο την μπάλα και σώθηκε από το οριζόντιο δοκάρι! Στο 81’ όλα έδειξαν να τελειώνουν, όταν μετά από κόρνερ του Σμιντ, ο Κεμφ με τον… ώμο έκανε και το 2-0, όμως η νίκη δεν έμελλε να έρθει για την Φράιμπουργκ.

Ο νεαρός αμυντικός στιγμές αργότερα έκανε το λάθος και έδωσε τη δυνατότητα στον Στιντλ να δώσει έτοιμο γκολ στον Μπίτενκουρτ, που προ κενής εστίας μείωσε σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν πολύ την πίεσή τους στο τέλος, οι παίκτες του Στράιχ κοιτούσαν μόνο πως θα κάνουν καθυστερήσεις και στο 3’ των καθυστερήσεων τιμωρήθηκαν, με τον Χοσέλου να κάνει το τελικό 2-2.