Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ 0-1

Η κόκκινη στον Σβάαμπ (28') οδήγησε τη Στουτγκάρδη σε νέα ήττα (0-1 από Άουγκσμπουργκ) και στον πάτο της Bundesliga.

Τη σεζόν 1974-75 η Στουτγκάρδη μετά από 12 αγωνιστικές είχε 8 βαθμούς και στο τέλος υποβιβάστηκε. Φέτος, κάνει το χειρότερό της ξεκίνημα από τότε και μετά τη νέα ήττα από την Άουγκσμπουργκ με 1-0 έχει μόλις 9 και είναι μόνη στον πάτο της βαθμολογίας…

Το παιχνίδι, πάντως, ξεκίνησε ελπιδοφόρα για τους γηπεδούχους, που είχαν την υπεροχή και έδειξαν από νωρίς επιθετική διάθεση. Ο Χάρνικ (7’) έχασε την πρώτη ευκαιρία, με τους παίκτες του Φε να προσπαθούν περισσότερο, όμως να κάνουν αρκετά λάθη και να έχουν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Τα πάντα άλλαξαν μέσα σε λίγα λεπτά, όταν ο Σβάαμπ αρχικά αντίκρισε την πρώτη κίτρινη στο 21’ και στη συνέχεια τη δεύτερη στο 28’…

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον χρόνο τους και δεν ανέβασαν αμέσως ρυθμό. Παρόλα αυτά, χρειάστηκαν τις αποκρούσεις του Ούλραϊχ για να μην βρεθούν γρήγορα πίσω στο σκορ, με τον Μπομπαντίγια να χάνει τη σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 30’. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε. Στο 56’ ο Αλτίντοπ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 65’ το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Ήταν εμφανές ότι οι Σουηβοί δε θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη και απλά το ερώτημα ήταν αν θα μπορέσουν τουλάχιστον να πάρουν τον βαθμό. Τελικά, δεν κατάφεραν ούτε το τελευταίο. Στο 72’ ο διαιτητής Κινχέφερ έδωσε πέναλτι σε χέρι του Χλούσεκ, μία λανθασμένη απόφαση που έκρινε και το αποτέλεσμα. Ο Φερχέγκ δεν αστόχησε από την άσπρη και έκανε το 0-1, το οποίο η Άουγκσμπουργκ κράτησε μέχρι το τέλος με σχετική άνεση, για να ανέβει στην 6η θέση.

Στουτγκάρδη (Άρμιν Φε): Ούλραϊχ, Σβάαμπ, Ρούντιγκερ, Μπάουμγκαρτλ, Χλούσεκ, Ρομέου, Λάιτνερ (75' Σαραρέρ), Γκέντνερ, Χάρνικ (75' Βέρνερ), Κόστιτς, Γκίντσεκ (31' Κλάιν)

Άουγκσμπουργκ (Μάρκους Βάιντσιρλ): Χιτς, Φερχέγκ, Κάλσεν-Μπράκερ, Κλάβαν, Μπάμπα, Μπάιερ, Φόιλνερ (83' Χο Χονγκ), Βέρνερ (88' Καϊούμπι), Αλτίντοπ, Μπαμπαντίγια, Μέλντερς (60' Τζούρτσιτς)