Ζορίστηκαν Ιταλία, Ολλανδία (vids)

Δύσκολη νίκη σε βάρος του Αζερμπαϊτζάν πέτυχε η Ιταλία (2-1), ενώ η Ολλανδία παρά το 3-1 τα βρήκε σκούρα κόντρα στο Καζακστάν. Σ-έξι το Βέλγιο.

Αυτό ήταν το ματς Νο100 στα προκριματικά του Euro για την Σκουάντρα Ατζούρα η οποία πλέον έχει ρεκόρ 59 νίκες, 27 ισοπαλίες, 14 ήττες. Πριν το ματς δεχόταν 0.66 γκολ ανά αγώνα, ποσοστό μικρότερο από τις 17 ομάδες που έχουν 100+ αγώνες, όμως σε αυτόν που έγινε στο «Ρέντζο Μπαρμπέρα» της Σικελίας δεν κατάφερε να κρατήσει την εστία της ανέπαφη. Οι τέσσερις φορές πρωταθλητές κόσμου δεν είχαν πρόβλημα να επιβάλλουν το παιχνίδι τους στο Αζερμπαϊτζάν με τον Πίρλο να έχει κέφια αλλά το γκολ να μην έρχεται νωρίς. Μαρκίζιο (6'), Μπονούτσι (26'), Ρανόκια (37') δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ για να το κάνει στο 44' ο Κιελίνι με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Πίρλο και την κακή έξοδο του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη η Ιταλία προσπάθησε να καθαρίσει οριστικά την υπόθεση τρεις βαθμοί, όμως ο Τζάτζα δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά (το είχε κάνει στο πρώτο ματς με την Νορβηγία εκτός) στο 51' και το 68'. Αντίθετα, ήταν το Αζερμπαϊτζάν που πάγωσε το κατάμεστο «Μπαρμπέρα» στο 76' όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Κιελίνι είχε φόρα και μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Μπουφόν (1-1). Ευτυχώς για τον ίδιο και την Ιταλία, έξι λεπτά αργότερα έκανε αυτό που οι επιθετικοί δεν μπορούσαν και με νέα κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τζιοβίνκο από δεξιά έγραψε το 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος. Στο 91' ο Τζιοβίνκο είχε σουτ εκτός περιοχής στο οριζόντιο δοκάρι.

Τριάρα αλλά δύσκολη για Ολλανδία
Οταν η 3η στο πρόσφατο Mundial, Ολλανδία, ξεκινούσε το εντός έδρας ματς με το Καζακστάν, που είναι Νο127 στον κόσμο, λίγοι θα μπορούσαν να προβλέψουν πόσο θα ζοριστούν οι Οράνιε. Στο 17' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Αμπντουλίν (0-1) και η ομάδα του Χίντινκ παρότι έπαιξε το υπόλοιπο του πρώτου μέρους στο μισό της αντιπάλου είχε μόνο μία καθαρή φάση με τον Λενς στο 41'. Στην επανάληψη η πίεση έγινε ακόμα μεγαλύτερη από πλευράς Ολλανδίας, η οποία απέφυγε τελικά το κάζο. Στο 58' ο Φαν Πέρσι δεν έδωσε σε κενό τέρμα στον Χούντελααρ, ο οποίος του έβαλε τις φωνές, όμως στο 62' ο άσος της Σάλκε έδειξε το ένστικτο... hunter που έχει και με εξαιρετική σκαστή κεφαλιά ισοφάρισε (1-1). Στο 64' τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους όταν ο Τζολτσίγιεφ 'έσπασε' από πίσω τον Αφελάι του Ολυμπιακού και είδε απευθείας κόκκινη. Στο 74' ο Ρόμπεν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απευθείας φάουλ, στο 82' έγινε το 2-1 με σουτ του Αφελάι το οποίο κόντραρε και άλλαξε πορεία και στο 89' ο Φαν Πέρσι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 από τη βούλα του πέναλτι.