Πάρμα - Νάπολι 1-0

Το γκολ του Παρόλο έδωσε στην Πάρμα τη νίκη επί της Νάπολι (1-0) και την επανέφερε στις θέσεις της Ευρώπης.

Η Νάπολι προερχόταν από την καλύτερη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και ήθελε να δώσει συνέχεια, όπως ζήτησε ο Ράφα Μπενίτεθ το Σάββατο. Η Πάρμα, από την άλλη, ερχόταν από τρεις σερί ήττες και ήθελε να βάλει ένα τέλος. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι τα κατάφερε τελικά με το ωραίο γκολ του Παρόλο στο 55' και μπήκε ξανά δυνατά στη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για το Europa League ενώ οι Παρτενοπέι, που ανέβηκαν αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ, είναι εντελώς σίγουροι πλέον ότι θα τερματίσουν στην 3η θέση καθώς η διαφορά από την Ρόμα άνοιξε.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και να μην βρίσκουν τον τρόπο για να κάνουν φάσεις. Το γκολ του Φερνάντες στο 10' σωστά ακυρώθηκε αφού ήταν οφσάιντ στο φάουλ του Ινσίνιε και από εκεί και πέρα δεν έγινε ουσιαστικά τίποτα. Ετσι άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο αλλά όσο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, η Πάρμα πρόλαβε να σκοράρει. Στο 55' ο Παλέτα έβγαλε δεξιά στον Κασάνι, αυτός γύρισε στο ύψος της περιοχής και ο Παρόλο έκανε το πλασέ όπως έπρεπε και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ρέινα (1-0).

Ο Ράφα Μπενίτεθ αντέδρασε σε αυτό το γκολ με την είσοδο των Ζαπάτα και Μέρτενς αντί των Ιγκουαΐν-Καγιεχόν και η Νάπολι ανέβασε στροφές και μετέφερε σταδιακά το ματς στο μισό της Πάρμα. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι δεν είχε απειληθεί ως εκείνο το σημείο αλλά στο τελευταίο 15λεπτο πέρασε και δύσκολες στιγμές η άμυνα. Κυρίως λόγω της παρουσίας στην περιοχή του Ζαπάτα, ο οποίος πρώτα ζήτησε πέναλτι αλλά ο Μπεργκόντσι έδειξε κίτρινη για θέατρο και στη συνέχεια πλησίασε στο γκολ με δύο κεφαλιές που έφυγαν ελάχιστα άουτ. Οπως άουτ είχε φύγει και το πλασέ του Ινσίνιε από καλή θέση, με τους Παρτενοπέι να μην παίρνουν τελικά τίποτα από το ματς παρά τις προσπάθειες τους.

Πάρμα (Ρομπέρτο Ντοναντόνι): Μιράντε, Κασάνι, Παλέτα, Φελίπε, Μολινάρο, Ακουα, Μαρκιόνι, Παρόλο (80' Μουνάρι), Σκελότο, Παλαντίνο (89' Γκόμπι), Μπιαμπιανί (92' Τσέρι).

Νάπολι (Ράφα Μπενίτεθ): Ρέινα, Ενρίκε, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Γκουλάμ, Ινλέρ, Ζορζίνιο, Ινσίνιε, Χάμσικ (81' Πάντεφ), Καγιεχόν (68' Μέρτενς), Ιγκουαΐν (68' Ζαπάτα).