Μουντιάλ ύστερα από 12 χρόνια η Πολωνία! (vids)

Η Πολωνία επιβλήθηκε με 4-2 του Μαυροβουνίου και θα δώσει για πρώτη φορά το παρών σε τελική φάση Μουντιάλ μετά το 2006. Στα μπαράζ η Δανία.

Η Πολωνία ήθελε ένα βαθμό για να πάρει την πρόκριση για το Μουντιάλ της Ρωσίας και όχι μόνο τον πήρε, αλλά κέρδισε με 4-2 το Μαυροβούνιο. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα και το σκορ ήταν ήδη 2-0 στο 16’. Ματσίνσκι (6’) και Γκροσίτσκι (16’) φρόντισαν να δώσουν σημαντικό προβάδισμα στους Πολωνούς, που στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα.

Οι παίκτες του Ναβάλκα είχαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο, αλλά το παράκαναν στην επανάληψη και είδαν τους Μαυροβούνιους να περιπλέκουν τα πράγματα, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 83’! Αρχικά ο Μουγκόσα μείωσε σε 2-1 στο 78’ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, πριν ο Βούκσεβιτς κάνει το 2-2 5’ αργότερα! Το άγχος κράτησε για λίγα λεπτά για τους Πολωνούς, που βγήκαν στην επίθεση, πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Λεβαντόφσκι στο 85’ ύστερα από λάθος γύρισμα του Μιγιούσκοβιτς, έφτασαν στο 4-2 με αυτογκόλ του Στοΐκοβιτς στο 87’, έχασαν και άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια και στο τέλος πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση!

Την ίδια στιγμή η Δανία γνώριζε ότι μόνο με θαύμα θα έκλεβε την πρώτη θέση από τους Πολωνούς. Και όταν τους είδε να προηγούνται από νωρίς με 2-0 δεν είχε την ψυχολογία να βγει στην επίθεση στο ματς με την Ρουμανία, με την οποία έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Κόντρα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0, οι Δανοί άνοιξαν το σκορ με τον Έρικσεν στο 59’, η Ρουμανία έμεινε με δέκα παίκτες στο 63’ (δεύτερη κίτρινη στον Γκανέα), αλλά κατάφερε να πάρει το βαθμό της τιμής, με τον Ντέατς να κάνει το τελικό 1-1. Στο τελευταίο και αδιάφορο ματς του ομίλου το Καζαχστάν υποδέχθηκε την Αρμενία, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 (61’ Τούρμπισεκ – 26’ Μχιταριάν) και τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν τα προκριματικά χωρίς νίκη.